Technologia stała się nieodłącznym elementem naszego życia, a smartfony towarzyszą nam na każdym roku. Dlaczego by więc nie wykorzystać ich do wsparcia w pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej czy atopowej? Oto 5 aplikacji mobilnych* pomocnych w monitorowaniu stanu skóry, edukacji oraz w codziennej pielęgnacji.
W jaki sposób aplikacje mobilne pomagają w pielęgnacji skóry?
Zanim przejdziemy do samych aplikacji, nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zajrzeli do kilku badań. Czy programy na smartfony rzeczywiście mogą się przydać w pielęgnacji skóry? W odpowiedzi pomogą nam naukowcy.
W jednym z badań sprawdzano, jak aplikacja e-zdrowia (ang. e-health – termin stosowany do narzędzi wykorzystujących technologie cyfrowe i telekomunikacyjne w ochronie zdrowia [1]) pomaga w zwiększeniu komfortu pacjentów z egzemą dłoni i stóp [2]. W tym celu pacjenci zostali podzieleni na dwie grupy: interwencyjną, w której otrzymali program edukacyjny i aplikację na smartfony, oraz kontrolną, która takiego dostępu nie miała. Obie grupy uczestniczyły w wizytach badawczych na początku badania oraz po 12 i 24 tygodniach. Co pokazały wyniki?
Pomiędzy całością grupy interwencyjnej a grupą kontrolną nie było istotnych różnic. Jednak ciekawie zrobiło się, gdy naukowcy przeanalizowali podgrupę korzystającą z aplikacji rzadziej niż raz na 5 tygodni. Wtedy stwierdzono, że jakość życia wzrosła, spadł ból, a także poprawie uległ wskaźnik nasilenia wyprysku dłoni (HESCI, ang. Hand Eczema Severity Index). Badacze stwierdzili więc, że aplikacja monitorująca rzeczywiście może poprawić jakość życia pacjentów z egzemą, pod warunkiem że nie jest używana zbyt często.
To jednak tylko jedno badanie, trudno więc na jego podstawie wyciągać definitywne wnioski. Na szczęście z pomocą przychodzi metaanaliza, w której naukowcy zgromadzili aż 811 badań, z których wybrali 12 do systematycznego przeglądu [3]. Z tej dużej analizy wyciągnęli wnioski, że aplikacje mobilne przyczyniają się do poprawy jakości życia pacjentów z AZS oraz poprawiają wskaźnik POEM**, nie mają jednak znaczącego wpływu na ciężkość choroby.
Można to podsumować tak: aplikacje mobilne mogą pomóc osobom z AZS, ale nie zastąpią profesjonalnej porady i terapii. Niemniej jednak warto się nimi zainteresować. Poniżej przedstawiamy przegląd kilku z nich.
Aplikacje mobilne i AZS
Atopic App
Atopic App to „inteligentny asystent dla osób z atopowym zapaleniem skóry”. Aplikacja wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI), która pomaga ocenić nasilenie objawów AZS na podstawie zdjęć skóry. Oprócz tego jest wyposażona w chat bota oraz pozwala na tworzenie planu działania, za pomocą którego możemy np. ustalić, kiedy i o której godzinie nałożyć emolient. Atopic App pomaga także w rozpoznaniu wyzwalaczy, czyli czynników zaostrzających objawy. Przy jej pomocy można także generować raporty, które na czytelnym wykresie pokazują, w które dni objawy AZS były najsilniejsze. Taki wykres można potem pokazać lekarzowi, co znacznie ułatwi skuteczną terapię.
Linki do Atopic App:
EczemaWise
EczemaWise to aplikacja stworzona przez National Eczema Association, zaprojektowana z myślą o osobach zmagających się z egzemą. Umożliwia kompleksowe monitorowanie zdrowia skóry poprzez śledzenie objawów, potencjalnych czynników wyzwalających oraz stosowanych metod leczenia. Kluczowe funkcje obejmują personalizowane śledzenie objawów takich jak intensywność świądu, identyfikację wyzwalaczy, zarządzanie procesem leczenia (np. monitorowanie stosowanych leków) oraz przygotowywanie do wizyt lekarskich przy pomocy generowanych raportów zdrowotnych, które można przedstawić dermatologowi.
Linki do EczemaWise:
EczemaLess
EczemaLess to kolejna aplikacja wykorzystująca narzędzia AI. Działa podobnie do innych: pomaga identyfikować wyzwalacze (w tym te obecne w żywności), pozwala na monitorowanie stanu zdrowia i przebiegu leczenia oraz umożliwia generowanie raportów i wykresów – wszystko po to, by łatwiej trzymać egzemę pod kontrolą. EczemaLess udostępnia także dane pogodowe zawierające m.in. informacje o wilgotności powietrza czy stopniu zanieczyszczenia.
Linki do EczemaLess:
My Eczema Tracker
Stworzona przez uniwersytet w Nottingham aplikacja My Eczema Tracker polega na cotygodniowym wypełnianiu dwóch ankiet: wspomnianego wyżej POEM oraz RECAP. Dzięki temu pomaga śledzić ostrość wyprysku oraz pozwala uzyskać pełny obraz tego, jak przebiega Twoja egzema. Oprócz tego My Eczema Tracker umożliwia dodawanie własnych notatek, a wyniki możesz zaprezentować swojemu lekarzowi.
Linki do My Eczema Tracker:
EmolliZoo
EmolliZoo to aplikacja pomagająca dzieciom uczyć się o egzemie i poprawnym stosowaniu emolientów poprzez opiekowanie się zwierzątkami w zoo. Rodzice mogę ustalać kalendarz terapii, dzięki któremu dzieci będą zachęcane do przestrzegania rutyny pielęgnacyjnej i monitorowania stanu swojej skóry. Za aplikowanie emolientów dzieci dostają w nagrodę naklejki, mogą także przystąpić do quizu i zdobyć certyfikat. Informacje prezentowane w aplikacji są akredytowane przez National Eczema Society.
Linki do EmolliZoo:
Aplikacja to nie wszystko
Aplikacje mobilne mogą być cennym wsparciem w pielęgnacji skóry i terapii egzemy, pomagającym w utrzymaniu koniecznej rutyny. Nie zastąpią jednak konsultacji z dermatologiem. Regularne wizyty u specjalisty oraz stosowanie zaleconych dermokosmetyków są kluczowe w skutecznym leczeniu problematycznej skóry. Podstawą terapii pozostaje regularne stosowanie emolientów. Aplikacje mobilne mogą jedynie pomóc Ci o tym pamiętać.
*W wyborze przedstawionych aplikacji nie kierowaliśmy się niczym szczególnym. Jeśli jakaś aplikacja pomocna w terapii AZS nie znalazła się na liście, jest to wynikiem niedopatrzenia, a nie działania mającego na celu promowanie konkretnych aplikacji.
**POEM (ang. Patient-Oriented Eczema Measure POEM) to sprawdzony sposób monitorowania ciężkości wyprysku atopowego, w którym wykorzystuje się ankietę z pytaniami takimi jak „Jak często w ostatnim tygodniu sen Twój/Twojego dziecka był zaburzony z powodu egzemy?” [4].
Bibliografia:
[1] Peters, K. E. and Glasser, . Michael L. (2024, May 10). e-health. Encyclopedia Britannica. https://www.britannica.com/science/e-health
[2] Weigandt, W. A., Schardt, Y., Bruch, A., Herr, R., Goebeler, M., Benecke, J., & Schmieder, A. (2023). Impact of an eHealth smartphone app on quality of life and clinical outcome of patients with hand and foot eczema: prospective randomized controlled intervention study. JMIR mHealth and uHealth, 11(1), e38506.
[3] Cherrez-Ojeda, I., Robles-Velasco, K., Osorio, M. F., Ormaza Vera, A., Sarfraz, Z., Sarfraz, A., … & Sanchez Caraballo, J. M. (2024). A systematic review and Meta-analysis of Mobile Health Applications and Telemonitoring in atopic Dermatitis Self-Management. Dermatology and Therapy, 14(7), 1787-1798.
[4] Charman, C. R., Venn, A. J., Ravenscroft, J. C., & Williams, H. C. (2013). Translating Patient‐Oriented Eczema Measure (POEM) scores into clinical practice by suggesting severity strata derived using anchor‐based methods. British Journal of Dermatology, 169(6), 1326-1332.