Jak social media wpływają na osoby z AZS?

Jak social media wpływają na osoby z AZS?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) i inne egzemy to choroby, które wprowadzają wiele wyzwań do życia codziennego. Wsparcia i wiedzy pacjenci często szukają w internetowych mediach społecznościowych. Są to jednak miejsca, które mają także negatywny wpływ na jakość życia. Jaka jest relacja między mediami społecznościowymi a AZS? Czy korzystanie z nich przynosi więcej złego, czy dobrego?

Media społecznościowe coraz popularniejsze

Według szacunków, w 2021 roku konto na platformach społecznościowych (social media, SM) miało 4,3 miliarda ludzi, którzy średnio spędzali na nich dwie i pół godziny dziennie [1]. Oczywiste jest, że tak duża aktywność, musi mieć wpływ na jakość życia ludzi. Wpływ ten jest szeroko dyskutowany, zarówno w debacie publicznej, jak i naukowej. Trzeba pamiętać, że tak naprawdę media społecznościowe są wciąż stosunkowo nowe, a ich długoterminowy wpływ np. na psychikę dzieci jest trudny do oceny. Niemniej pojawia się wiele publikacji naukowych, w których dokonuje się analizy wpływu korzystania z mediów takich jak Facebook, X (do niedawna Twitter) czy Instagram [1,2,3]. W tym artykule nie będziemy się zagłębiali w ten temat – skupimy się konkretnie na tym, w czym SM mogą pomóc lub zaszkodzić osobom z AZS. Zanim do tego przejdziemy, to jednak przedstawimy kilka ogólnych wniosków z badań.

Social media i zdrowie psychiczne

W jednym z badań naukowcy przeprowadzili eksperyment naturalny, czyli badali populacje w warunkach naturalnych, poza laboratorium [1]. Wykorzystali oni źródła danych o wprowadzeniu Facebooka w amerykańskich szkołach wyższych oraz odpowiedzi w ankiecie NCHA (National College Health Assessment), która zbiera dane na temat problemów zdrowotnych i dobrego samopoczucia amerykańskich studentów. Wyniki analizy pokazały, że wprowadzenie Facebooka na uczelni miało negatywny wpływ na zdrowie psychiczne uczniów oraz na ich wyniki w nauce.

Podobne wnioski płyną z innych badań. W obszernym przeglądzie literatury sprawdzono 501 artykułów na temat wpływu SM na zdrowie psychiczne [2]. Negatywny wpływ mediów społecznościowych obejmował m.in. lęk, samotność, obniżenie jakości snu, depresję, myśli o samookaleczeniu, pogorszoną samoocenę czy nawet myśli samobójcze. Należy jednak podkreślić, że naukowcy wskazali również na pozytywne aspekty mediów społecznościowych, takie jak możliwość dzielenia się swoimi doświadczeniami, wsparcie emocjonalne, budowanie i utrzymywanie relacji czy dołączanie do internetowych społeczności podzielających te same zainteresowania czy problemy. I to właśnie w tych dziedzinach życia pacjenci z AZS mogą upatrywać swojej szansy. Wszak choroba często prowadzi do wykluczenia z życia społecznego i ostracyzmu, a media społecznościowe mogą być czymś w rodzaju bezpiecznej przestrzeni do wymiany doświadczeń.

Wpływ AZS na jakość życia pacjentów

AZS to przewlekła, zapalna choroba skóry. Objawia się m.in. charakterystycznymi zmianami skórnymi i ostrym świądem. Wyprysk atopowy pojawia się głównie na twarzy i kończynach, ale może obejmować całe ciało [4].

Trzeba pamiętać, że AZS to więcej niż choroba skóry. Ostry świąd często nie daje spać, a problemy ze snem powodują zmęczenie i rozkojarzenie. Ponadto pacjenci często mają zaburzoną samoocenę i wycofują się z życia społecznego. To z kolei prowadzi do przewlekłego stresu, a stres pogarsza stan skóry [5]. A to oczywiście potęguje problemy psychiczne – mamy więc do czynienia ze swoistym błędnym kołem. Atopowe zapalenie skóry wiąże się także z większym ryzykiem zachorowania na depresję [6]. Więcej o tym pisaliśmy w artykule: depresja a AZS.

W tej trudnej sytuacji media społecznościowe mogą być ucieczką od problemów codzienności.

Pozytywny wpływ mediów społecznościowych na pacjentów z AZS

Media społecznościowe mogą pełnić zasadniczo dwie pozytywne funkcje dla pacjentów z AZS: grupy wsparcia oraz źródła informacji.

Istnieje wiele grup i społeczności online poświęconych osobom z AZS. To miejsca, gdzie można znaleźć wsparcie, radę i pocieszenie od ludzi, którzy rozumieją codzienne wyzwania związane z chorobą. To bardzo ważne, aby czuć się zrozumianym i zobaczyć, że nie jest się samotnym w swoich doświadczeniach. Obserwowanie kogoś z podobnymi problemami może przynieść swoiste ukojenie.

Kolejny aspekt: dzięki mediom społecznościowym, łatwiej jest zdobywać wiedzę na temat pielęgnacji skóry w przypadku AZS. Można dowiedzieć się o nowych metodach leczenia, naturalnych kosmetykach czy wpływie diety na chorobę. Jak się okazuje, rzeczywiście są to tematy, które interesują pacjentów z AZS. Naukowcy przeanalizowali 347 243 publiczne posty na Instagramie w latach 2013-2017 zawierające hashtag #eczema [8]. Najczęściej współwystępujące hashtagi (wyłączając hashtagi produktów komercyjnych) to m.in. #skincare, #acne, #natural #organic, #naturalskin, #vegan oraz #beauty. Badacze wyciągnęli wnioski, że pacjenci z egzemą często szukają naturalnych i alternatywnych rozwiązań problemów skórnych.

W innym badaniu naukowcy analizowali wiadomości publikowane na Twitterze zawierające słowa „my eczema” (moja egzema) [9]. Dowiedzieli się, że pacjenci rozmawiają głównie o objawach i wyzwalaczach choroby, ale także o emocjonalnych reakcjach na nie oraz formach podejmowanej terapii. Pojawiały się także żarty. To znana strategia radzenia sobie w trudnych sytuacjach – humor to swoisty mechanizm obronny przed stresem i lękiem.

Ostrożnie z internetową wiedzą

Co istotne, Internet pozwala na wymianę doświadczeń i sprawdzenie, co pomogło innym. Jednak uważaj! Po pierwsze, każda skóra jest inna, a AZS ma odmienny przebieg u każdej osoby. Różne są także choroby współtowarzyszące. Dlatego nie zawsze to, co pomogło innym, sprawdzi się u Ciebie. Po drugie, z rzetelnością informacji w Internecie bywa różnie. Według danych zaprezentowanych na spotkaniu Brytyjskiego Stowarzyszenia Dermatologów aż 36% najczęściej oglądanych na YouTube filmów dotyczących egzemy może potencjalnie szkodzić [7]. Tak jest – nawet nie tylko nie pomagać, ale wręcz szkodzić! Dlatego trzeba uważać, skąd czerpie się informacje. Polecamy naszego bloga, kanał na YouTube i profil na Instagramie. Często dzielimy się wiedzą i dokładamy wszelkich starań, aby przekazywane przez nas informacje były rzetelne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy naukowej.

Negatywny wpływ mediów społecznościowych

Jest też i druga strona medalu. Jednym z głównych negatywnych wpływów mediów społecznościowych na osoby z AZS jest tendencja do porównywania się do innych. W miarę przeglądania pięknych i nieskazitelnych zdjęć innych ludzi, osoby z AZS mogą czuć się gorzej ze swoim wyglądem. To może prowadzić do obniżenia samooceny i poczucia własnej wartości. Społeczeństwo często narzuca standardy piękna i doskonałego wyglądu. Osoby z AZS zmagają się z widocznymi objawami choroby, co może być trudne, gdy social media podkreślają idealne ciała i skórę. Ta presja społeczna może powodować stres i niepokój. Ponadto osoby z AZS często spotykają się z brakiem zrozumienia wśród tych, którzy nie doświadczają tego schorzenia. Niejednokrotnie można znaleźć porady w rodzaju „jak cię swędzi, to po prostu się nie drap” lub „jak masz złe samopoczucie, to idź pobiegaj”. Tego typu rady są niezwykle krzywdzące i mogą prowadzić do frustracji i izolacji.

Trzeba też pamiętać o wynikach badań przytoczonych na początku. Korzystanie z mediów społecznościowych może potęgować uczucie lęku i samotności, prowadzić do obniżenia jakości snu i samooceny, a nawet depresji. Dlatego nawet jeśli dostrzegamy pozytywne aspekty social mediów, to trzeba zachować ostrożność i z uwagą dobierać grupy i osoby, z którymi wchodzimy w interakcje.

Social media i egzema – za czy przeciw?

Wniosek jest taki, że media społecznościowe mają zarówno negatywny, jak i pozytywny wpływ na osoby z AZS. Kluczem do korzystania z tych platform w zdrowy sposób jest świadomość i umiejętność wyodrębnienia rzetelnych treści oraz unikanie porównywania się do innych. Warto korzystać z mediów społecznościowych jako narzędzia do nauki, dzielenia się swoimi doświadczeniami i znajdowania wsparcia w społeczności online – trzeba jednak przy tym zachować zdrowy rozsądek. Pamiętaj, że jesteś piękny i wartościowy niezależnie od Twojej skóry.

Bibliografia:

[1] Braghieri, L., Levy, R. E., & Makarin, A. (2022). Social media and mental health. American Economic Review, 112(11), 3660-3693.

[2] Sadagheyani, H. E., & Tatari, F. (2020). Investigating the role of social media on mental health. Mental Health and Social Inclusion, 25(1), 41-51.

[3] Bashir, H., & Bhat, S. A. (2017). Effects of social media on mental health: A review. International Journal of Indian Psychology, 4(3), 125-131.

[4] Baron, S. E., Cohen, S. N., Archer, C. B., & British Association of Dermatologists and Royal College of General Practitioners. (2012). Guidance on the diagnosis and clinical management of atopic eczema. Clinical and experimental dermatology, 37(s1), 7-12.

[5] Arndt, J., Smith, N., Tausk, F. (2008). Stress and atopic dermatitis. Current allergy and asthma reports, 8(4), 312-317.

[6] Bao, Q., Chen, L., Lu, Z., Ma, Y., Guo, L., Zhang, S., Ruan, L. (2018). Association between eczema and risk of depression: a systematic review and meta-analysis of 188,495 participants. Journal of Affective Disorders, 238, 458-464.

[7] Torjesen, I. (2019). YouTube videos on eczema often misleading, potentially dangerous. Dermatology Times.

[8] Yang, E. J., Beck, K. M., Sekhon, S., & Bhutani, T. (2018). 534 Perceptions of eczema in social media. Journal of Investigative Dermatology, 138(5), S91.

[9] Thelwall, S., & Thelwall, M. (2020). Anthropomorphizing Atopy: Tweeting About Eczema. Journal of the Dermatology Nurses’ Association, 12(2), 74-77.

Dołącz do naszej społeczności

Zostaw nam swój adres email, a będziemy wysyłać Ci informacje dotyczące pięlęgnacji skóry przygotowane wspólnie z najlepszymi specjalistami, a także poinformujemy Cię o nowościach i specjalnych ofertach w naszym sklepie.

Poznaj nasze produkty

Seria kosmetyków HUMITOPIC zapewnia kompleksową pielęgnację potrzebną skórze atopowej przez 24h na dobę.

NOWOŚĆ – Balsam do ciała od 1. dnia życia

Ukojenie i regeneracja skóry dziecka, już od 1. dnia życia.

NOWOŚĆ – Emulsja do mycia 3+

Skutecznie i delikatnie usuwa zanieczyszczenia jednocześnie pielęgnując wymagającą skórę.

NOWOŚĆ – Emulsja do mycia Humitopic Baby

Niezwykle przyjazna dla skóry emulsja myjąca, delikatnie oczyszcza, daje uczucie nawilżenia.

Krem do rąk 75 ml

Zapewnia długotrwałe nawilżenie.

Balsam do ciała 250 ml

Przynosi ukojenie swędzącej skórze.

Szampon do włosów 250 ml

Zmniejsza łuszczenie skóry głowy.

Krem do rąk 30 ml

Zapewnia długotrwałe nawilżenie.

Balsam do ciała 50 ml

Przynosi ukojenie swędzącej skórze.