Koloidalna mączka owsiana to popularny składnik nowoczesnych kosmetyków. Ma wiele pozytywnych właściwości, dzięki którym poprawia zdrowie i kondycję skóry. Znajduje zastosowanie zwłaszcza w specjalistycznych kosmetykach do cery wrażliwej, a także w pielęgnacji skóry problematycznej, np. atopowej lub łuszczycowej. Jakie cechy ma mączka owsiana i dlaczego warto wybierać kosmetyki, które mają ją w swoim składzie?
Czym jest mączka owsiana?
Avena Sativa (Oat) Kernel Flour – czyli mączka owsiana – to nic innego jak produkt otrzymywany po zmieleniu ziaren owsa. Owies to jedno z najbardziej atrakcyjnych pod względem właściwości prozdrowotnych zbóż uprawianych przez człowieka. Właściwości te zachowują różne formy owsa, zarówno jako składniki diety, jak i stosowane zewnętrznie. Np. działanie przeciwzapalne płatków owsianych jest doskonale znane już od wielu lat. Niektórzy od dawna wykorzystują je jako domowy i naturalny sposób na oparzenia słoneczne. Koloidalna mączka owsiana ma bogaty skład. Jako produkt z owsa charakteryzuje się dużą zawartością lipidów. Ziarno owsa zawiera średnio 7% lipidów, co jest wartością nawet 5 razy większą niż w zbożach chlebowych. Ponadto zawiera m.in., flawonoidy, białka oraz liczne minerały i witaminy, np. witaminy z grupy B i witaminę E (Kawka i Achremowicz, 2014). Mączkę owsianą powszechnie stosuje się w przemyśle kosmetycznym w różnych produktach: peelingach do twarzy, żelach pod prysznic, szamponach i odżywkach do ciała czy nawilżających balsamach i kremach do ciała. Jej zbawienny wpływ na skórę uznała amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), która zarejestrowała mączkę jako środek chroniący skórę.
Właściwości mączki owsianej
Sproszkowany ekstrakt z owsa ma właściwości przeciwutleniające i chroniące skórę. Pomaga łagodzić zaczerwienienia, podrażnienia i swędzenie, dzięki czemu przynosi ukojenie. Poprawia nawilżenie skóry oraz tworzy na jej powierzchni fizyczną barierę, która zmniejsza transepidermalną (przeznaskórkową) utratę wody (TEWL – ang. Transepidermal Water Loss).
Naukowo udowodniony wpływmączki owsianej na skórę to m.in.:
- skuteczna i długotrwała poprawa nawilżenia skóry
- poprawa tempa naprawy skóry
- aktywność przeciwstarzeniowa na wszystkich typach skóry
- kojące i nawilżające działanie na skórę wrażliwą
Właściwości mączki owsianej zostały potwierdzone w badaniach zarówno na zwierzętach, jak i ludziach (Becker i in., 2019). Codzienne stosowanie balsamu zawierającego koloidalne ekstrakty z płatków owsianych zwiększa nawilżenie skóry już po 3 tygodniach (Ilnytska i in., 2016).
Koloidalna mączka owsiana w terapii egzemy
Mączka owsiana ma właściwości przeciwzapalne oraz pomaga odbudować barierę skórną. Jest to szczególnie ważne w przypadku pacjentów z chorobami zapalnymi skóry, ponieważ bariera ta jest u nich osłabiona. Przez to ich skóra jest bardziej narażona na podrażnienia oraz negatywny wpływ czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenia powietrza. Ponadto mączka owsiana zawiera hydrokoloidy (β-glukany), które mają silne właściwości nawilżające.
Wszystko to czyni z mączki owsianej idealny komponent kosmetyków do skóry atopowej, łuszczycowej, suchej i wrażliwej. Potwierdzają to doniesienia naukowe. W jednym z randomizowanych badań kontrolnych grupie dzieci podawano produkty z koloidalnymi płatkami owsianymi (pochodzącymi z Avena Sativa L.) przez okres 3 miesięcy. Po tym czasie stan skóry poprawił się aż u 201 z 263 dzieci. Wzrósł także poziom zadowolenia rodziców, którzy bardzo dobrze oceniali stosowane produktu. „Wyniki te sugerują, że koloidalne produkty owsiane są wskazane w codziennym stosowaniu u dzieci z łagodnym zapaleniem skóry”, podsumowują naukowcy (Camplone i in., 2004).
Czy koloidalna mączka owsiana jest bezpieczna?
Mączka owsiana jest składnikiem naturalnym, o niskim potencjale podrażniającym i uczulającym. Dlatego jest bezpieczna dla zdecydowanej większości ludzi. Jak do tej pory nie odkryto żadnych skutków ubocznych wynikających ze stosowania kosmetyków zawierających ten składnik. Oczywiście predyspozycją do niepożądanej reakcji jest alergia na owies i w takim wypadku zaleca się niestosowanie produktów zawierających koloidalną mączkę owsianą.
Mączka owsiana w kosmetykach Humitopic
Mączka owsiana wykorzystywana w kosmetykach Humitopic powstaje z owsa zawierającego beta glukany na poziomie 5-6%, co zapewnia skuteczne działanie przeciwstarzeniowe i regenerujące. Jako doskonały nawilżacz, mączka sprawdzi się przede wszystkim w pielęgnacji skóry podatnej na wysuszenie, ale pomaga również koić drobne podrażnienia spowodowane egzemą lub wysypką skórną.
Wraz z resztą receptury produktów Humitopic, m.in. kwasami huminowymi i fulwowymi oraz skwalanem, mączka owsiana tworzy idealny skład kosmetyków do pielęgnacji skóry problematycznej.
Bibliografia:
Becker, L. C., Bergfeld, W. F., Belsito, D. V., Hill, R. A., Klaassen, C. D., Liebler, D. C., Heldreth, B. (2019). Safety assessment of Avena sativa (oat)-derived ingredients as used in cosmetics. International journal of toxicology, 38(3_suppl), 23S-47S.
Camplone, G., Arcangeli, F., Bonifazi, E., Gelmetti, C., Menni, S., Mulas, P., Patrizi, A. (2004). The use of colloidal oatmeal products in the care of children with mild atopic dermatitis. European Journal of Pediatric Dermatology, 14(3), 157-160.
Ilnytska, O., Kaur, S., Chon, S., Reynertson, K., Nebus, J., Garay, M., Mahmood, K., Southall, M. (2016) Colloidal oatmeal (Avena Sativa) improves skin barrier through multi-therapy activity. J. Drugs Dermatol., 15, 684–690.
Kawka, A. i Achremowicz, B. (2014). Owies–roślina XXI wieku. Wykorzystanie żywieniowe i przemysłowe. Nauka Przyroda Technologie, 8(3), 41.