Makijaż i egzema. Jakich zasad przestrzegać?

Makijaż i egzema. Jakich zasad przestrzegać?

Życie z egzemą wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Jeżeli sama borykasz się z atopowym zapalaniem skóry lub inną formą wyprysku, to zapewne zdajesz sobie z tego sprawę. Uprawianie sportu, gdy pot jest wyzwalaczem zmian skórnych, wybór ubioru, gdy co druga podobająca Ci się kreacja podrażnia skórę czy nakładanie makijażu, gdy twarz jest pokryta stanami zapalnymi – wszystko to prowadzi do bólu i frustracji. Dziś skupimy się na tym ostatnim problemie. Makijaż i egzema: jak to zrobić, aby uniknąć cierpienia?

Dlaczego makijaż może być problemem, gdy masz egzemę?

Egzema (inaczej wyprysk) to stany zapalne skóry, które mogą być wywoływane czynnikami zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi (Lewandowska, 2013). Istnieją różne rodzaje wyprysku, np. w zależności od tego, czym jest spowodowany lub w jakim miejscu ciała występuje. Wszystkie jednak łączą charakterystyczne objawy: rumień, świąd i osłabienie skóry. Bariera skórna osób z egzemą jest zaburzona, a więc bardziej podatna na czynniki zewnętrzne (Proksch i in., 2006). W związku z tym takie okoliczności jak polutanty (zanieczyszczenia) obecne w powietrzu czy też nieodpowiednie składniki kosmetyków mogą z łatwością penetrować barierę skórną i jeszcze bardziej ją niszczyć. Dlatego niektóre produkty do makijażu mogą podrażniać skórę, zaostrzać stany zapalne oraz wywoływać ból, uczucie złości i bezsilności. Z podobnych powodów aż 32% pacjentów z AZS ogranicza golenie lub noszenie makijażu (Santos, 2019).

Makijaż i egzema: problem, czy rozwiązanie?

Skoro makijaż jest aż takim problemem dla pacjentów z atopowym zapaleniem skóry, to można zapytać: dlaczego nie zrezygnować z niego całkowicie? Sprawa nie jest taka prosta. Nakładanie rozmaitych produktów na twarz pełni bowiem ważne funkcje społeczne i emocjonalne. Nie tylko pozwala na zmodyfikowanie wyglądu, ale również buduje samoocenę i pozytywny obraz samej siebie oraz pomaga radzić sobie z negatywnym nastrojem. Podobne efekty makijażu potwierdzają wywiady z kobietami (Korichi i in., 2008).

W tym momencie warto przypomnieć, że egzema prowadzi do wielu problemów pośrednio związanych ze stanami zapalnymi skóry. Osoby z wypryskiem atopowym mają problemy z koncentracją i snem, często towarzyszy im zły nastrój i poczucie bezsilności oraz są bardziej narażone na wystąpienie depresji i zaburzeń lękowych (Schonmann i in. 2020). Więcej pisaliśmy o tym w naszym artykule: Emocje a AZS. Jak stres wpływa na egzemę?

Zatem dla pacjentek z egzemą makijaż może być sposobem na poprawę samopoczucia. W sytuacji, gdy cierpi się na chorobę skóry, która potrafi całkowicie odebrać radość z życia, to bardzo dużo. Gdy stany zapalne na powiekach i wkoło oczu mogą spowodować osłabienie mieszków włosowych i całkowite wypadnięcie brwi, ich namalowanie za pomocą kredki to szansa, aby odzyskać pewność siebie i poczuć się dobrze z własnym ciałem. Dlatego kobiety mające AZS nie muszą rezygnować z makijażu, ale powinny zwracać uwagę na to, jakie produkty nakładają na twarz oraz zachować przy tym należytą ostrożność. Makijaż przy AZS powinien być delikatny i minimalistyczny.

Makijaż i atopowe zapalenie skóry: porady

Atopowe zapalenie skóry powoduje uszkodzenie bariery skórnej, tworząc pęknięcia w zewnętrznych warstwach skóry. Dlatego osoby z AZS są bardziej wrażliwe na niektóre substancje obecne w kosmetykach i produktach do makijażu. Przedstawiamy kilka rad, które pomogą Ci nałożyć makijaż w sposób bezpieczny i bezstresowy.

Zachowaj ekstremalną higienę

Pamiętaj o myciu i dezynfekcji dłoni, ponieważ mogą na nich znajdować się niebezpieczne dla skóry bakterie. Jeśli udajesz się do profesjonalnej wizażystki, to ona powinna o tym pamiętać, ale mimo to zwróć uwagę, czy należycie dezynfekuje dłonie po każdym kontakcie z opakowaniem kosmetyku lub utensyliami do makijażu. Kosmetyki powinny być sterylnie zamknięte, tak aby uniemożliwić bakteriom dostanie się do środka.

Uważnie sprawdzaj skład kosmetyków

Niezależnie od tego, czy wybierasz podkład, cień do powiek, róż lub jakikolwiek inny produkt do makijażu, to zwracaj uwagę na recepturę. Czego unikać w kosmetykach? Przede wszystkim parabenów oraz naturalnych i syntetycznych kompozycji zapachowych (Skotnicki, 2014). Zwracaj uwagę na produkty zawierające kwas salicylowy lub glikolowy i alkohol, które wysuszają skórę i mogą potencjalnie pogorszyć objawy egzemy. Oczywiście unikaj wszelkich substancji drażniących i takich, na które masz uczulenie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj do naszego artykułu oraz na kanał YouTube.

Zastosuj delikatny tonik i emolienty nadające się pod makijaż

Niektóre emolienty mają łagodniejsze działanie, a więc nie są mocno tłuste. Tego typu produkty możesz zastosować pod makijaż i w ten sposób ukoić skórę i zabezpieczyć ją przed nałożeniem kolejnych kosmetyków. Zastosuj także delikatny tonik do wrażliwej skóry. Podczas tonizowania skóry nie wcieraj toniku, tylko delikatnie poklepuj skórę, tak aby jej nie podrażnić.

Wybierz zielony podkład lub korektor pod makijaż

Zrezygnuj z różu, ponieważ podkreśla on rumiany kolor skóry. Zamiast tego zastosuj delikatny podkład z zielonym pigmentem, który pomoże zatuszować rumień i czerwone zmiany na twarzy. Pamiętaj jednak, że pigmenty w kosmetykach mogą wywoływać reakcję alergiczną i tym samym zaostrzać stany zapalne skóry.

Wybierz odpowiednie przyrządy

Drogerie pełne są rozmaitych pędzli o odmiennych rozmiarach oraz kształtach. Gdy wybierasz przyrządy do nakładania makijażu na skórę z AZS, skup się na tym, aby pędzel był cienki i miękki. Podkład lepiej wklepywać przy pomocy miękkiej gąbki, uważając, aby nie podrażnić skóry i nie naruszyć martwego naskórka. Zamiast pędzli możesz też użyć własnych palców – oczywiście pamiętając o tym, aby je wcześniej dokładnie umyć (Terrell, 2021). Tę samą zasadę stosuj do każdego używanego narzędzia – przed użyciem zawsze je dezynfekuj, myj i susz.

Zmyj makijaż delikatnym płynem

Na koniec dnia koniecznie usuń makijaż, aby zapobiec zaognieniu stanów zapalnych. Nie jest to takie proste, ponieważ środki do demakijażu często zawierają składniki wysuszające skórę (Van Horn, K. 2017). Dlatego wykorzystaj delikatny płyn – taki, który nie zniszczy skóry i nie wpłynie na jej pH. Możesz też zastosować naturalne oleje do zmywania makijażu, ale pamiętaj, że zamiast pocierać twarz płatkami, lepiej użyć własnych dłoni. Po zmyciu makijażu a przed nałożeniem kremu zawsze stosuj tonik do twarzy.

Testuj kosmetyki w domu

Każdy nowy produkt może potencjalnie wywołać niepożądaną reakcję. Dlatego, zanim zastosujesz kosmetyk przed wyjściem z domu, przetestuj go w domu przez weekend. W ten sposób unikniesz niemiłej niespodzianki w pracy czy na randce.

Skontaktuj się z dermatologiem

Jeżeli kosmetyki do makijażu podrażniają Twoją skórę, wywołują ból i dyskomfort, to jak najszybciej skontaktuj się z dermatologiem. Powiedz mu o swoich objawach oraz po których produktach wystąpiły. Wspólnie ustalicie, co dokładnie jest przyczyną Twoim problemów i wybierzecie takie kosmetyki, które będą Ci pasowały.

Bilbiografia:

Korichi, R., Pelle-de-Queral, D., Gazano, G., Auber, A. (2008). Why women use makeup: Implication of psychological traits in makeup functions. Journal of cosmetic science, 59, 127-137.

Lewandowska, I. (2013). WYPRYSK, CZYLI EGZEMA JAKO JEDNA Z NAJCZĘSTSZYCH CHORÓB ALERGICZNYCH SKÓRY. Pielęgniarstwo Polskie, 2 (48), 132–136

Proksch, E., Fölster-Holst, R., Jensen, J. M. (2006). Skin barrier function, epidermal proliferation and differentiation in eczema. Journal of dermatological science, 43(3), 159-169.

Santos, D. (2019). Eczema Through Our Eyes.

Schonmann, Y., Mansfield, K. E., Hayes, J. F., Abuabara, K., Roberts, A., Smeeth, L., Langan, S. M. (2020). Atopic eczema in adulthood and risk of depression and anxiety: a population-based cohort study. The Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice, 8(1), 248-257.

Skotnicki, S. (2014) Safe Makeup Tips for Eczema (Atopic Dermatitis) w Dermatology https://www.allergicliving.com/experts/safe-makeup-tips-for-eczema-atopic-dermatitis/

Terrell, E. (2021) Makeup tips from a beauty writer who has eczema National Eczema Association https://nationaleczema.org/blog/makeup-tips/

Van Horn, K. (2017) 5 Tips for Wearing Makeup if You Have Eczema https://atopicdermatitis.net/living/makeup-tips

Dołącz do naszej społeczności

Zostaw nam swój adres email, a będziemy wysyłać Ci informacje dotyczące pięlęgnacji skóry przygotowane wspólnie z najlepszymi specjalistami, a także poinformujemy Cię o nowościach i specjalnych ofertach w naszym sklepie.

Poznaj nasze produkty

Seria kosmetyków HUMITOPIC zapewnia kompleksową pielęgnację potrzebną skórze atopowej przez 24h na dobę.

NOWOŚĆ – Balsam do ciała od 1. dnia życia

Ukojenie i regeneracja skóry dziecka, już od 1. dnia życia.

NOWOŚĆ – Emulsja do mycia 3+

Skutecznie i delikatnie usuwa zanieczyszczenia jednocześnie pielęgnując wymagającą skórę.

NOWOŚĆ – Emulsja do mycia Humitopic Baby

Niezwykle przyjazna dla skóry emulsja myjąca, delikatnie oczyszcza, daje uczucie nawilżenia.

Krem do rąk 75 ml

Zapewnia długotrwałe nawilżenie.

Balsam do ciała 250 ml

Przynosi ukojenie swędzącej skórze.

Szampon do włosów 250 ml

Zmniejsza łuszczenie skóry głowy.

Krem do rąk 30 ml

Zapewnia długotrwałe nawilżenie.

Balsam do ciała 50 ml

Przynosi ukojenie swędzącej skórze.