Mocznik w kosmetykach na AZS. Działanie i bezpieczeństwo

Mocznik w kosmetykach na AZS. Działanie i bezpieczeństwo

Mocznik to istny skarb, który odmienił oblicze branży kosmetologicznej. Ma liczne pozytywne właściwości i doskonale sprawdza się w produktach do cery problematycznej. W artykule przyjrzymy się bliżej temu składnikowi. Jakie ma cechy? Dlaczego warto wybierać kosmetyki zawierające mocznik? Mocznik – wszystko, co warto wiedzieć.

Naturalny czynnik nawilżający

Opowieść o moczniku zaczniemy jednak od naszych organizmów, a konkretnie części naskórka. Mowa o naturalnym czynniku nawilżającym (NMF, z ang. Natural Moisturizing Factor). Termin ten został po raz pierwszy użyty w angielskiej literaturze naukowej w 1959 roku. NMF bierze udział w wiązaniu wody w warstwie rogowej naskórka i stanowi nawet do 20% jej całkowitej wagi (Śliwa i in., 2011).

Rolą NMF jest utrzymanie nawilżenia skóry na optymalnym poziomie. Ma to kolosalne znaczenie, ponieważ prawidłowe nawilżenie pomaga chronić skórę przed mikrouszkodzeniami, umożliwia działanie enzymów w procesie złuszczania naskórka oraz wpływa na ogólne funkcjonowanie bariery naskórka (Fowler, 2012).

A dlaczego w ogóle o tym piszemy? Ze względu na skład NMF, w który wchodzą m.in. aminokwasy (np. kwas urokainowy) sole nieorganiczne, cukry, kwas mlekowy oraz właśnie mocznik – bohater tego artykułu.

Mocznik, czyli jeden z humektantów

Jako składnik kosmetyków mocznik zalicza się do tzw. humektantów, czyli związków chemicznych o silnych właściwościach wiążących cząsteczki wody. Dzięki temu wspomagają jej zatrzymywanie w organizmie i umożliwiają powstawanie naturalnego zapasu wody w skórze (Śliwa i in., 2011). Krótko mówiąc, humektanty poprawiają nawilżenie skóry.

Mocznik występuje w organizmie naturalnie. Stanowi około 1% masy naskórka, a w naturalnym czynniku nawilżającym jest go nawet 7%. Dzięki temu jest całkowicie bezpieczny, praktycznie nieuczulający. Odgrywa kluczową rolę w nawilżaniu i zachowaniu integralności skóry.

Mocznik: działanie nawilżające czy keratolityczne?

Być może spotkałaś się z artykułem, w którym pisano, że mocznik w kosmetykach ma działanie keratolityczne, czyli ułatwia złuszczanie zrogowaciałego naskórka. My jednak do tej pory pisaliśmy głównie o nawilżeniu i zatrzymywaniu wody w skórze. Jakie więc ma działanie?

Okazuje się, że jest to uzależnione od stężenia. W stężeniach 3-10% mocznik działa nawilżająco. Zmniejsza przeznaskórkową utratę wody TEWL (z ang. transepidermal water loss). Z kolei w stężeniach powyżej 10% mocznik wykazuje działanie keratolityczne. Ułatwia złuszczanie zrogowaciałego naskórka i zmniejsza szorstkość skóry (Wszołek i Piotrowska, 2019).

To nie wszystko. Mocznik w kosmetykach usprawnia przenikanie innych substancji aktywnych w głąb naskórka, a także ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwświądowe.

Mocznik w kosmetykach na AZS

Mocznik jest składnikiem o wielu korzystnych właściwościach dla skóry atopowej, łuszczącej się, suchej i wrażliwej. Pamiętaj, że bariera skórna osób z dermatozami jest osłabiona, a przez to bardziej podatna na utratę wody. Składniki NMF takie jak gliceryna i mocznik, po wniknięciu w strukturę płaszcza lipidowego, przyciągają wodę do warstwy rogowej. Dzięki temu zwiększają nawilżenie naskórka. Przeprowadzono badania aplikacyjne na pacjentach z AZS, które wykazały, że mocznik ma silniejsze działanie nawilżające, niż gliceryna (Kapuścińska i Nowak, 2014). Lepsze nawilżenie nie tylko przynosi ulgę, ale także pomaga chronić skórę przed uszkodzeniami i zagrożeniami z zewnątrz.

Mocznik w kosmetykach na AZS zapewnia więc długotrwałe nawilżenie i redukcję suchości skóry, ale to nie wszystko. W zależności od stężenia, ma także właściwości złuszczające. Skóra atopowa i problematyczna często charakteryzuje się nadmiernym rogowaceniem i tworzeniem się łusek. Mocznik działa jak delikatny keratolityk, czyli substancja, która pomaga złuszczać martwe komórki naskórka. To sprzyja odnowie skóry i redukcji problemów związanych z nadmiernym rogowaceniem.

Naukowcy przeprowadzili wiele badań nad działaniem mocznika w terapii atopowego zapalenia skóry. Potwierdzają one pozytywny wpływ na nawilżenie skóry. Co więcej, dowiedziono także, że terapia środkami nawilżającymi wraz z terapią miejscowymi kortykosteroidami jest skuteczniejsza, niż stosowanie samych kortykosteroidów. Zdaniem badaczy, środki nawilżające zawierające mocznik powinny być stosowane jako terapia podstawowa w AZS (Celleno, 2018).

Czy mocznik w kosmetykach na AZS jest bezpieczny?

A co z bezpieczeństwem? Wszak skóra pacjentów z AZS czy łuszczycą jest zdecydowanie bardziej wrażliwa. Ponadto atopowemu zapaleniu skóry często towarzyszą inne choroby, w tym alergie. Dlatego atopicy muszą zwracać szczególną uwagę na skład wybieranych kosmetyków i unikać tych, które mają wysoki potencjał alergizujący. Mocznik jest jednak składnikiem bezpiecznym. Występuje w ludzkim organizmie jako składnik naturalnego czynnika nawilżającego, dlatego nie wywołuje alergii. Dotychczas odnotowano nieliczne dziania niepożądane kremów z zawartością mocznika – głównie w przypadkach zastosowania w stężeniach równych lub wyższych niż 30% pod opatrunkiem okluzyjnym. Naukowcy sugerują, że za reakcje nadwrażliwości na kremy z mocznikiem może odpowiadać zawarty w nich chlorek sodu (Lodén i in., 2002, Piraccini i in., 2012).

Wszystko to sprawia, że mocznik sprawdza się doskonale w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry atopowej, łuszczycowej, suchej i wrażliwej.

Bibliografia:

Celleno, L. (2018). Topical urea in skincare: a review. Dermatologic therapy, 31(6), e12690.

Fowler, J. (2012). Understanding the role of natural moisturizing factor in skin hydration. Pract Dermatol, 9, 36-40.

Kapuścińska, A. i Nowak, I. (2014). Wykorzystanie mocznika i jego pochodnych w przemyśle kosmetycznym. Chemik, 68(2), 91-96.

Lodén M, Andersson AC, Anderson C, Bergbrant IM, Frödin T, Ohman H, Sandström MH, Särnhult T, Voog E, Stenberg B, Pawlik E, Preisler-Häggqvist A, Svensson A, Lindberg M. (2002). A double-blind study comparing the effect of glycerin and urea on dry, eczematous skin in atopic patients. Acta Derm Venereol.;82(1):45-7. doi: 10.1080/000155502753600885. PMID: 12013198.

Piraccini BM, Alessandrini A, Bruni F, Starace M. (2012). Acute periungueal dermatitis induced by application of urea-containing cream under occlusion. J Dermatol Case Rep. 6(1):18-20. doi: 10.3315/jdcr.2012.1090. PMID: 22514585; PMCID: PMC3322105.

Śliwa, K., Sikora, E., Ogonowski, J. (2011). Kosmetyki do pielęgnacji skóry atopowej. Wiadomości Chemiczne, (65, 7-8), 651-673.

Wszołek, K. i Piotrowska, A. (2019). Analiza składu wybranych kosmetyków dla pacjentów onkologicznych. Kosmetologia Estetyczna, 8(5), 575-580.

Dołącz do naszej społeczności

Zostaw nam swój adres email, a będziemy wysyłać Ci informacje dotyczące pięlęgnacji skóry przygotowane wspólnie z najlepszymi specjalistami, a także poinformujemy Cię o nowościach i specjalnych ofertach w naszym sklepie.

Poznaj nasze produkty

Seria kosmetyków HUMITOPIC zapewnia kompleksową pielęgnację potrzebną skórze atopowej przez 24h na dobę.

NOWOŚĆ – Balsam do ciała od 1. dnia życia

Ukojenie i regeneracja skóry dziecka, już od 1. dnia życia.

NOWOŚĆ – Emulsja do mycia 3+

Skutecznie i delikatnie usuwa zanieczyszczenia jednocześnie pielęgnując wymagającą skórę.

NOWOŚĆ – Emulsja do mycia Humitopic Baby

Niezwykle przyjazna dla skóry emulsja myjąca, delikatnie oczyszcza, daje uczucie nawilżenia.

Krem do rąk 75 ml

Zapewnia długotrwałe nawilżenie.

Balsam do ciała 250 ml

Przynosi ukojenie swędzącej skórze.

Szampon do włosów 250 ml

Zmniejsza łuszczenie skóry głowy.

Krem do rąk 30 ml

Zapewnia długotrwałe nawilżenie.

Balsam do ciała 50 ml

Przynosi ukojenie swędzącej skórze.