Każdy marzy o skórze, która promienieje zdrowiem i pięknem. Jeśli masz skórę atopową, łuszczycową, suchą lub wrażliwą, doskonale zdajesz sobie sprawę, że osiągnięcie tego celu nie jest łatwe. Należy szukać kosmetyków, które zawierają składniki łagodne, niewywołujące podrażnień, a jednocześnie zapewniające skuteczną pielęgnację. Jednym z takich składników jest niacynamid. Co to takiego? W jakich kosmetykach się sprawdza? W tym artykule opowiemy Ci o niacynamidzie i jego zastosowaniu w kosmetyce.
Niacynamid – co to takiego?
Niacynamid to rozpuszczalna w wodzie forma aktywna witaminy B3 (znanej także jako niacyna) [1]. Jest to witamina, która odgrywa kluczową rolę w zachowaniu zdrowia skóry. Jednak w kosmetykach używa się właśnie niacynamidu (na etykietach znajdziesz go pod nazwą Niacinamide), a nie niacyny, ponieważ jest lepiej przyjmowany przez skórę oraz nie wywołuje zaczerwienień. Możesz go znaleźć w wielu kosmetykach, szczególnie tych przeznaczonych do pielęgnacji skóry głowy oraz cery problematycznej. Działa na wiele sposobów, które mogą poprawić wygląd i stan Twojej skóry.
Niacynamid – działanie
Niacynamid ma wielokierunkowe działanie na skórę. Oto jego najważniejsze cechy:
- ma właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe
- jest silnym antyoksydantem
- działa przeciwświądowo
- wzmacnia barierę hydrolipidową
- zwęża ujścia gruczołów łojowych
Przyjrzyjmy się teraz bliżej temu, co na temat tego fascynującego składnika kosmetycznego mówią badania.
Niacynamid pomaga zredukować trądzik
Niacynamid to idealny wybór dla osób borykających się z trądzikiem. Ma właściwości przeciwzapalne, które pomagają w redukcji zaczerwienień i obrzęku. Ponadto może pomóc w regulacji produkcji sebum oraz działa antybakteryjnie. To kluczowe właściwości w walce z trądzikiem, ponieważ pozwalają zminimalizować powstawanie nowych wykwitów na skórze [2].
Efekty działania niacynamidu na cerę trądzikową potwierdzają badania. W jednym z nich 160 pacjentów z trądzikiem podzielono losowo na dwie grupy. Jednej podawano żel z niacynamidem, a drugiej żel z erytromycyną (rodzaj antybiotyku używanego m.in. w zakażeniach skóry i w trądziku). Produkty podawano 2 razy dziennie przez 8 tygodni. Badanie przeprowadzono z podwójnie ślepą próbą, czyli zarówno pacjenci, jak i osoby prowadzące eksperyment nie wiedziały, kto do której grupy należy.
Jakie były wyniki? Spadek zmian zapalnych był podobny w obu grupach. To samo w sobie świadczy na korzyść niacynamidu, ponieważ pokazuje, że jest równie skuteczny, co antybiotyk. A do tego należy dodać fakt, że żel niacynamidowy poskutkował znacznie większą poprawą w zakresie łojotoku. Podobne wyniki dało badanie, w którym porównywano żel niacynamidowy z żelem z klindamycyną (inny antybiotyk używany w leczeniu trądziku). Przeprowadzone eksperymenty jasno pokazują, że niacynamid może być korzystny w terapii trądziku [3].
Wzmocnienie bariery skórnej
Osoby z atopią, łuszczycą lub wrażliwą skórą borykają się z osłabioną barierą ochronną skóry. Niacynamid może pomóc w jej wzmocnieniu, co przekłada się na mniej podrażnień i skuteczniejszą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Wszystko dlatego, że aktywuje produkcję ceramidów, które są składnikiem lipidów skóry i ważnym elementem bariery skórnej.
Wzmocnienie bariery jest kluczowe w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, ale szczególnie w przypadku osób chorujących na dermatozy. Silna, prawidłowo funkcjonująca bariera poprawia odporność na czynniki zewnętrzne oraz minimalizuje ryzyko występowania podrażnień i mikrouszkodzeń skóry.
Właściwości przeciwstarzeniowe
Niacynamid ma silne właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu spowalnia procesy starzenia się skóry. Szczególnie dobrze sprawdza się w połączeniu z kwasem salicylowym, który także działa przeciwstarzeniowo i przeciwtrądzikowo. Dodatkowo oba składniki do pewnego stopnia chronią przed promieniowaniem UV [4, 5]. Jednak trzeba mieć na uwadze złuszczające działanie kwasu salicylowego na naskórek. W jego wyniku powierzchniowe warstwy skóry mogą stać się cieńsze. A to spowoduje potencjalnie większe narażenie na szkodliwe działanie promieniowania UV.
Niemniej jednak, w kwestii łagodzenia oznak przedwczesnego starzenia się skóry niacynamid i kwas salicynowy mają synergistyczne działanie. Nawet sam niacynamid dobrze radzi sobie z tym zadaniem. Badania potwierdzają, że redukuje przebarwienia i zmarszczki, a także poprawia elastyczność skóry [3].
Regulacja wydzielania sebum
Niacynamid znacznie zmniejsza wydzielanie łoju, co potwierdzają badania kliniczne na podwójnie ślepej próbie przeprowadzone w Japonii i USA. Stu pacjentów japońskich podzielono na dwie grupy. W pierwszej z nich osoby badane używały krem nawilżający z niacynamidem przez 4 tygodnie, a w drugiej krem nawilżający placebo, również przez 4 tygodnie. Naukowcy dokonywali pomiarów wydzielania sebum na początku badania, a następnie w drugim i czwartym tygodniu. Z kolei w oddzielnym badaniu na 30 pacjentach rasy kaukaskiej mierzono nie tylko wydzielanie sebum, ale także jego poziom w trzecim i szóstym tygodniu.
W japońskim badaniu w grupie stosującej krem z niacynamidem wydzielanie sebum znacząco spadło. Z kolei w badaniu na pacjentach rasy kaukaskiej znacznemu zmniejszeniu uległ poziom sebum po sześciu tygodniach stosowania kremu [7].
Dlaczego to ważne? Produkowane przez gruczoły łojowe sebum jest oczywiście ważne dla prawidłowego funkcjonowania skóry. Pomaga chronić przed czynnikami zewnętrznymi, a także odgrywa rolę w normowaniu pH. Jednak nadmierne wydzielanie sebum (czyli łojotok) jest nie tylko kłopotliwe, ale też niebezpieczne. Może bowiem prowadzić do namnażania się chorobotwórczych drobnoustrojów. Dlatego ważne jest, aby utrzymywać poziom sebum na normalnym poziomie – i niacynamid w tym pomaga.
Kosmetyki z niacynamidem w pielęgnacji skóry atopowej i łuszczycowej
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to jedna z najczęściej występujących chorób zapalnych skóry. Skóra dotknięta AZS ma osłabioną barierę i szybciej wysycha. Dodatkowo pacjentom towarzyszy intensywny świąd, często obejmujący całe ciało.
Czy kosmetyki z niacynamidem sprawdzają się w pielęgnacji skóry atopowej? Jak najbardziej. Niacynamid wspomaga produkcję ceramidów, usprawnia funkcjonowanie bariery skórnej oraz zmniejsza przeznaskórkową utratę wody TEWL, czyli pośrednio poprawia nawilżenie skóry [3]. Co więcej, AZS objawia się przede wszystkim stanem zapalnym skóry, a niacynamid ma silne właściwości przeciwzapalne. Sprawdza się więc w pielęgnacji skóry atopowej znakomicie.
Podobnie jest w przypadku łuszczycy, która również jest chorobą zapalną skóry. W leczeniu łuszczycy sięga się głównie po preparaty złuszczające oraz glikokortykosteroidy jako leki przeciwzapalne. Podstawą pozostaje jednak prawidłowa pielęgnacja skóry. W kosmetykach na łuszczycę niacynamid sprawdza się bardzo dobrze, głównie ze względu na aktywność przeciwzapalną [7].
Niacynamid w kosmetykach Humitopic
Niacynamid to prawdziwa perełka w świecie kosmetologii. Bez względu na rodzaj skóry, może przynieść wiele korzyści. W kosmetykach Humitopic znajdziecie go w szamponie do włosów. To właśnie na skórze głowy (oraz na twarzy) ludzki organizm produkuje najwięcej sebum. Dlatego tak często pojawiają się problemy z przetłuszczającymi włosami. Niacynamid reguluje wydzielanie sebum, co pomaga w podobnych sytuacjach. Dodatkowo jego wszechstronne właściwości przeciwzapalne, przeciwświądowe i wzmacniające barierę naskórkową czynią z niego idealny składnik kosmetyków do skóry problematycznej.
Wraz z innymi składnikami – w tym kwasami huminowymi i fulwowymi w formule H4TOPIC-COMPLEX® – niacynamid tworzy innowacyjną recepturę. Szampon skutecznie i łagodnie oczyszcza skórę głowy oraz wzmacnia cebulki włosów. Nadaje się idealnie do pielęgnacji skóry atopowej, łuszczycowej, suchej i wrażliwej.
Bibliografia:
[1] Miklaszewska, P. (2021). Witaminy, ich pochodne oraz prowitaminy w kosmetykach. https://producentkosmetykow.pl/kontraktowa-produkcja-kosmetykow-private-label-na-zlecenie/witaminy-ich-pochodne-oraz-prowitaminy-w-kosmetykach/ dostęp: 17.10.2023
[2] Błaszczyk, E. (2021) Niacynamid – jaka skóra go pokocha? Właściwości i działanie witaminy B3 https://www.superpharm.pl/blog/niacynamid-w-kosmetykach-dzialanie-dla%20-jakiej-cery dostęp: 17.10.2023
[3] Chen, A. C. i Damian, D. L. (2014). Nicotinamide and the skin. Australasian Journal of Dermatology, 55(3), 169-175.
[4] Kornhauser A, Coelho SG, Hearing VJ. Applications of hydroxy acids: classification, mechanisms, and photoactivity. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2010 Nov 24;3:135-42. doi: 10.2147/CCID.S9042. PMID: 21437068; PMCID: PMC3047947.
[5] Kornhauser A, Wei RR, Yamaguchi Y, Coelho SG, Kaidbey K, Barton C, Takahashi K, Beer JZ, Miller SA, Hearing VJ. The effects of topically applied glycolic acid and salicylic acid on ultraviolet radiation-induced erythema, DNA damage and sunburn cell formation in human skin. J Dermatol Sci. 2009 Jul;55(1):10-7. doi: 10.1016/j.jdermsci.2009.03.011. Epub 2009 May 2. PMID: 19411163; PMCID: PMC2791365.
[6] Draelos, Z. D., Matsubara, A., Smiles, K. (2006). The effect of 2% niacinamide on facial sebum production. Journal of Cosmetic and Laser Therapy, 8(2), 96-101.
[7] Grajewska, A., Borkowska, K. W., Rysiak, E. Rola pielęgnacji w leczeniu łuszczycy. Holistyczny wymiar opieki wobec osób z chorobami skóry, 32-36.