Skwalan – czym jest? Jakie ma właściwości?

Skwalan – czym jest? Jakie ma właściwości?

Skwalan to naturalny składnik, który szturmem zdobywa branżę kosmetyczną. Ma wiele cennych właściwości poprawiających kondycję i zdrowie skóry, a dodatkowo jest bezpieczny i może być stosowany w produktach do cery wrażliwej. Czym jest skwalan i dlaczego warto szukać kosmetyków, które mają go w swojej recepturze?

Skwalan czy skwalen?

Przeczesując Internet w poszukiwaniu informacji o idealnych kosmetykach, mogłeś spotkać się z dwoma podobnymi terminami: skwalen oraz skwalan. Nie jest to ani błąd, ani synonimy – to dwa różne związki.

Skwalen to substancja znajdująca się w lipidach cementu międzykomórkowego warstwy rogowej naskórka. To jeden z głównych składników produkowanego przez gruczoły łojowe sebum, które chroni skórę przed wysychaniem oraz czynnikami zewnętrznymi. Skwalen stanowi 13% sebum (Kim i Karadeniz, 2012).

Funkcje skwalenu w organizmie to m.in. ochrona przed wolnymi rodnikami oraz promieniowaniem UV i jonizującym, budowa błon lipidowych, wpływ na kondycję skóry oraz pomaganie w usuwaniu ksenobiotyków z organizmu (Zaręba, 2021). Wraz z wiekiem ilość skwalenu wytwarzanego przez ludzki organizm maleje: skóra osób młodych zawiera go od 10 do 15%, natomiast skóry dojrzałe już tylko około 5%. Niedobór skwalenu w skórze prowadzi do wysuszenia skóry, szorstkości i przedwczesnego starzenia.

Skwalen jest powszechny w naturze, zarówno w organizmach roślinnych, jak i zwierzęcych. W dużych ilościach znajduje się w olejach rybnych, zwłaszcza oleju z wątroby rekina (zresztą stąd jego nazwa – Squalus to łacińska nazwa rodzaju rekinów). W nieco mniejszych ilościach skwalen można odnaleźć w niektórych olejach roślinnych.

Czym zatem jest skwalan? Skwalen jest niestabilny chemicznie i ulega szybkiemu rozkładowi pod wpływem promieniowania UV i tlenu. Skwalan to forma skwalenu z wiązaniem nasyconym, która jest bardziej stabilna chemicznie. Pod względem działania kosmetycznego oba związki są niemalże identyczne, ale skwalan nie ulega rozkładowi na skórze i dlatego to właśnie on jest składnikiem nowoczesnych kosmetyków.

Właściwości skwalanu

Wykorzystywany w kosmetykach skwalan pozyskuje się z oliwek w stabilnej, trwałej formie. Jest to składnik bezpieczny i zatwierdzony przez EcoCert (Małysa i Kowalska, 2016).

Najważniejsze właściwości skwalanu to:

  • Ma niską komedogenność (nie zatyka porów).
  • Ma właściwości biomimetyczne (wysokie podobieństwo do skóry).
  • Wpływa na prawidłowe nawodnienie skóry.
  • Ma właściwości antyoksydacyjnie (chroni przed utlenianiem i wolnymi rodnikami).
  • Opóźnia procesy starzenia skóry.
  • Zmniejsza przeznaskórkową utratę wody (TEWL – Transepidermal Water Loss).
  • Wzmacnia naturalną barierę lipidową skóry.
  • Pobudza syntezę kolagenu, co ujędrnia skórę.
  • Zwiększa retencję polifenoli w skórze. Polifenole to składniki atrakcyjne w kosmetologii, ponieważ działają antyoksydacyjnie i opóźniają procesy starzenia. Jednak ich zastosowanie jest ograniczone, ponieważ mają niską rozpuszczalność i słabą przepuszczalność przez skórę. Skwalan poprawia funkcje fizjologiczne związków fenolowych, tym samym zwiększając ich dostępność dla skóry. Efekt ten potwierdzają badania ex vivo na skórze świń (Oliveira i in., 2022).

Skwalan w terapii egzemy

Pielęgnacja skóry atopowej lub łuszczycowej wymaga szczególnej uwagi, ponieważ jest ona szczególnie podatna na podrażnienia, suchość i swędzenie. U pacjentów z chorobami zapalnymi skóry bariera skórna jest osłabiona, a przez to bardziej podatna na wszelkie czynniki podrażniające. Skwalan jest składnikiem łagodnym i bezpiecznym. Działa kojąco na podrażnioną skórę, pomaga w jej nawilżeniu oraz w odbudowie warstwy hydrolipidowej. Pomimo tego, że chociaż technicznie rzecz biorąc, jest to olej, to jednak nie pozostawia uczucia tłustości, jest bezwonny i nie zatyka porów. Jest bezpieczny dla skóry wrażliwej i znajduje zastosowanie w terapii schorzeń skóry takich jak atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, trądzik czy łuszczyca (Sethi i in., 2016).

Skwalan w kosmetykach Humitopic

Skwalan znajdujący się w kosmetykach Humitopic jest pozyskiwany z wysokiej jakości oliwy z oliwek. Dzięki wysokiej zawartości skwalanu jego zbawienne właściwości są spotęgowane. To ratunek dla skóry podatnej na podrażnienia i stany zapalne – nie tylko chroni i regeneruje, ale również przynosi autentyczną ulgę.

Bibliografia:

Kato, S., Aoshima, H., Saitoh, Y., Miwa, N. (2009). Biological Safety of LipoFullerene composed of Squalane and Fullerene‐C60 upon Mutagenesis, Photocytotoxicity, and Permeability into the Human Skin Tissue. Basic & clinical pharmacology & toxicology, 104(6), 483-487.

Kim, S. K. i Karadeniz, F. (2012). Biological importance and applications of squalene and squalane. Advances in food and nutrition research, 65, 223-233.

Małysa, A. i Kowalska, M. (2016). Rola skwalanu z oliwy z oliwek w kształtowaniu właściwości fizykochemicznych i użytkowych dwufazowych płynów do kąpieli. Rośliny w nowoczesnej kosmetologii, 77-92.

Oliveira, A. L., Valente, D., Moreira, H. R., Pintado, M., Costa, P. (2022). Effect of squalane-based emulsion on polyphenols skin penetration: Ex vivo skin study. Colloids and Surfaces B: Biointerfaces, 218, 112779.

Sethi, A., Kaur, T., Malhotra, S. K., Gambhir, M. L. (2016). Moisturizers: the slippery road. Indian journal of dermatology, 61(3), 279.

Zaręba, A. (2021). Skwalen. Źródła, właściwości i funkcje w organizmie. https://dietetycy.org.pl/skwalen/ dostęp: 20.04.2023

Dołącz do naszej społeczności

Zostaw nam swój adres email, a będziemy wysyłać Ci informacje dotyczące pięlęgnacji skóry przygotowane wspólnie z najlepszymi specjalistami, a także poinformujemy Cię o nowościach i specjalnych ofertach w naszym sklepie.

Poznaj nasze produkty

Seria kosmetyków HUMITOPIC zapewnia kompleksową pielęgnację potrzebną skórze atopowej przez 24h na dobę.

NOWOŚĆ – Balsam do ciała od 1. dnia życia

Ukojenie i regeneracja skóry dziecka, już od 1. dnia życia.

NOWOŚĆ – Emulsja do mycia 3+

Skutecznie i delikatnie usuwa zanieczyszczenia jednocześnie pielęgnując wymagającą skórę.

NOWOŚĆ – Emulsja do mycia Humitopic Baby

Niezwykle przyjazna dla skóry emulsja myjąca, delikatnie oczyszcza, daje uczucie nawilżenia.

Krem do rąk 75 ml

Zapewnia długotrwałe nawilżenie.

Balsam do ciała 250 ml

Przynosi ukojenie swędzącej skórze.

Szampon do włosów 250 ml

Zmniejsza łuszczenie skóry głowy.

Krem do rąk 30 ml

Zapewnia długotrwałe nawilżenie.

Balsam do ciała 50 ml

Przynosi ukojenie swędzącej skórze.