Szałwia – właściwości i zastosowanie w kosmetykach

Szałwia – właściwości i zastosowanie w kosmetykach

Szałwia to jedna z najdłużej znanych roślin leczniczych używanych w medycynie ludowej. Dziś wiedzę naszych przodków na jej temat potwierdzają naukowcy, a zainteresowanie badawcze podobnymi roślinami rośnie. Szałwię szeroko wykorzystuje się w przemyśle spożywczym, leczniczym i kosmetycznym. W tym artykule przyglądamy się jej właściwościom. Szałwia – dlaczego warto szukać jej w kosmetykach na AZS?

Pochodzenie i skład szałwii

Pisząc „szałwia”, będziemy mieli na myśli szałwię lekarską (Salvia officinalis). W rzeczywistości nazwa szałwia odnosi się do rodzaju roślin, który obejmuje ponad 900 gatunków (Philips. i Rix, 2002), ale tylko niektóre z nich mają – tak jak szałwia lekarska – właściwości terapeutyczne i zastosowania spożywcze.

Szałwia to roślina o zielono-srebrnych liściach i niebiesko-fioletowych kwiatach. Pochodzi z regionu śródziemnomorskiego, ale obecnie uprawiana jest w wielu rejonach świata (Abu-Darwish i in., 2013). To jedna z najstarszych znanych ludzkości roślin leczniczych, na co wskazuje etymologia jej nazwy: wywodzi się od łacińskiego salvare, co oznacza ratować lub leczyć. W celach kulinarnych i terapeutycznych wykorzystuje się jej suszone liście lub olejek (ekstrakt) pozyskiwany z tychże liści.

W ekstrakcie z szałwii znajduje się wiele silnych substancji aktywnych, m.in. karnozol, kwas karnozynowy, rosmanol, epirosmanol, rosmanal, rosmandial, monoterpeny (np. kamfora) oraz związki polifenolowe (np. kwasu rozmarynowego i kwasu kofeinowego).

Szałwia: właściwości

Po roślinie, której nazwa pochodzi od słowa oznaczającego „leczyć”, należałoby się spodziewać ogromnych właściwości terapeutycznych. I rzeczywiście tak jest. Ekstrakt z szałwii zawiera mnóstwo związków przeciwutleniających, np. karnozol i kwas karnozynowy, które odpowiadają za aż 90% właściwości przeciwutleniających preparatów ziołowych (Wozniak i in., 2009). Związki te pomagają ograniczyć stres oksydacyjny, tym samym opóźniając procesy starzenia się skóry. Podobnie działają związki polifenolowe, które skutecznie zwalczają wolne rodniki.

Ponadto szałwia działa przeciwbakteryjnie, przeciwalergicznie i przeciwwirusowo, a nawet przeciwnowotworowo. Obszerne badanie właściwości roślin z rodziny jasnotowatych wykazały, że szałwia lekarska blokuje promieniowanie UVA i UVB na poziomie takim samym jak chemiczny filtr przeciwsłoneczny (Lee i in., 2011). Analizy naukowe ujawniły także działanie przeciwbólowe szałwii, a roślina może także poprawiać pamięć i zdolności poznawcze.

Szałwia ma również właściwości przeciwzapalne, które pomagają zapobiegać podrażnieniom. Poprawia kondycję skóry i wpływa na mikrokrążenie skórne. Zawiera kwas ursolowy, który działa antyseptycznie i regeneracyjnie, a także oczyszcza i chroni komórki.

Szałwia w kosmetykach na AZS

Intensywne właściwości przeciwbakteryjne czynią z szałwii pożądany składnik kosmetyków w przypadku chorób zapalnych skóry, w których występuje ryzyko nadkażenia bakteryjnego, np. AZS lub trądziku. Pamiętaj, że u osób z atopowym zapaleniem skóry funkcja bariery skórnej jest zaburzona. Przez to ich skóra jest bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych, a więc i na bakterie. Antyseptyczne właściwości szałwii pomagają ją chronić.

A co z bezpieczeństwem? Szałwia to naturalny składnik, bezpieczny do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego. Związane z nią reakcje alergiczne występują rzadko (Reszke i Reich, 2016), choć oczywiście mogą się zdarzyć.

Bibliografia:

Abu-Darwish, M. S., Cabral, C., Ferreira, I. V., Gonçalves, M. J., Cavaleiro, C., Cruz, M. T., Salgueiro, L. (2013). Essential oil of common sage (Salvia officinalis L.) from Jordan: Assessment of safety in mammalian cells and its antifungal and anti-inflammatory potential. BioMed research international, 2013.

Lee, C. J., Chen, L. G., Chang, T. L., Ke, W. M., Lo, Y. F., Wang, C. C. (2011). The correlation between skin-care effects and phytochemical contents in Lamiaceae plants. Food chemistry, 124(3), 833-841.

Philips R. i Rix M. (2002). The Botanical Garden. Vol. 2. Perennials and annuals. London: Macmillan.

Reszke, R. i Reich, A. (2016). Wybrane składniki pochodzenia roślinnego obecne w kosmetykach dostępnych w Polsce. In Forum Dermatologicum (Vol. 2, No. 2, pp. 51-59).

Wozniak, M., Ostrowska, K., Szymanski, L., Wybieralska, K., Zielinski, R. (2009). Aktywność przeciwrodnikowa ekstraktów szałwii i rozmarynu. Żywność Nauka Technologia Jakość, 16(4).

Dołącz do naszej społeczności

Zostaw nam swój adres email, a będziemy wysyłać Ci informacje dotyczące pięlęgnacji skóry przygotowane wspólnie z najlepszymi specjalistami, a także poinformujemy Cię o nowościach i specjalnych ofertach w naszym sklepie.

Poznaj nasze produkty

Seria kosmetyków HUMITOPIC zapewnia kompleksową pielęgnację potrzebną skórze atopowej przez 24h na dobę.

NOWOŚĆ – Balsam do ciała od 1. dnia życia

Ukojenie i regeneracja skóry dziecka, już od 1. dnia życia.

NOWOŚĆ – Emulsja do mycia 3+

Skutecznie i delikatnie usuwa zanieczyszczenia jednocześnie pielęgnując wymagającą skórę.

NOWOŚĆ – Emulsja do mycia Humitopic Baby

Niezwykle przyjazna dla skóry emulsja myjąca, delikatnie oczyszcza, daje uczucie nawilżenia.

Krem do rąk 75 ml

Zapewnia długotrwałe nawilżenie.

Balsam do ciała 250 ml

Przynosi ukojenie swędzącej skórze.

Szampon do włosów 250 ml

Zmniejsza łuszczenie skóry głowy.

Krem do rąk 30 ml

Zapewnia długotrwałe nawilżenie.

Balsam do ciała 50 ml

Przynosi ukojenie swędzącej skórze.