Typowe problemy skórne. Poznaj je dokładnie

Typowe problemy skórne. Poznaj je dokładnie

Choroby skóry to grupa schorzeń objawiająca się zmianami skórnymi. Mogą dotyczyć dowolnej części skóry, a także włosów i paznokci. Powodują podrażnienia, zaczerwienienia i swędzenie. Mają istotny wpływ estetyczny, a niektóre z nich mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Czasami, aby sobie z nimi poradzić, wystarczy zastosować odpowiednie naturalne kosmetyki. W innych wypadkach, w zależności od typu schorzenia i stopnia dotkliwości, niezbędne może być leczenie farmakologiczne. Które choroby występują najczęściej? Jak je rozpoznawać? Przedstawiamy typowe problemy skórne – pamiętaj jednak, że to jedynie podstawowe informacje, które nie zastąpią konsultacji z profesjonalistą.

Funkcje skóry

Skóra jest jednym z najważniejszych ludzkich organów. Stanowi barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi, tym samym chroniąc organizm przed bakteriami, wirusami i innymi drobnoustrojami chorobotwórczymi. Wspomaga zatrzymywanie płynów, dzięki czemu zapobiega odwodnieniu. Odpowiada m.in. za resorpcję substancji obecnych np. w kosmetykach oraz produkcję melatoniny i witaminy D. Ma także funkcję termoregulacyjną (normuje temperaturę organizmu) i percepcyjną (pomaga w odczuwaniu doznań takich jak ból czy temperatura). Z powodu wielu zadań, jakie spełnia, choroby skóry to nie tylko problem estetyczny. Nieleczone schorzenia mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet życia. Oczywiście nie umniejsza to komplikacjom związanym z wyglądem, które prowadzą do poczucia wstydu i dyskomfortu, wycofania z życia społecznego i stygmatyzacji czy też zwiększonego stresu.

Czym są dermatozy?

Dermatozy, czyli choroby skóry, to grupa schorzeń dotyczących skóry oraz jej przydatków, np. paznokci. Obejmują szeroką grupę schorzeń, w związku z czym mogą mieć odmienne przyczyny, objawy i konsekwencje dla zdrowia całego organizmu. Typowym objawem są wykwity, czyli zmiany skórne. Wykwity mogą przyjmować zróżnicowaną postać, np. plamek, grudek, krostek czy bąbli. Etiologia dermatoz jest niejednorodna. Ze względu na przyczyny wyróżnia się m.in. następujące typy chorób skóry:

  • wirusowe;
  • bakteryjne;
  • grzybicze;
  • pasożytnicze;
  • alergiczne;
  • autoimmunologiczne;
  • o podłożu genetycznym;
  • fotodermatozy;
  • gruźlice skóry;
  • nowotwory;

Choć dermatozy mogą dotknąć każdego, niezależnie od wieku, to grupą szczególnie narażoną są dzieci i młodzież. Poniżej przedstawiamy często spotykane choroby skóry.

Problemy skórne: świerzb

Świerzb jest powszechną chorobą wywoływaną przez świerzbowca ludzkiego (Sarcoptes scabiei). Choć występuje głównie w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, to można go spotkać na całym świecie. Przenosi się poprzez bezpośredni kontakt. Zwykle obserwowany u aktywnych seksualnie dorosłych, ale także w skupiskach ludzkich, np. w domach opieki, przedszkolach lub szpitalach. Główne objawy to świąd oraz nory świerzbowcowe, czyli kilkumilimetrowe, faliste korytarzyki w naskórku. Wykwity te są bardzo swędzące, zwłaszcza w nocy, co utrudnia sen.

Bakteryjne i wirusowe choroby skóry

Bakteryjne infekcje skóry są powszechne w większości rozwijających się krajów. Choć nie są szczególnie niebezpieczne, to prowadzą do znaczącego obniżenia jakości życia pacjenta. Obejmują choroby takie jak liszajec zakaźny, opryszczka czy brodawki. Powodują dyskomfort, podrażnienie, zaczerwienienie i swędzenie skóry. Bakterie i wirusy mogą zakażać również głębsze obszary naskórka, dlatego istotna jest prawidłowa diagnostyka, która pozwoli rozpoznać typ patogenu i dostosować leczenie.

Grzybicze zakażenia skóry

Infekcje grzybicze, choć nie są spotykane równie często, jak bakteryjne i wirusowe, to wciąż są powszechne we wszystkich środowiskach. W większości przypadków wywołują je czynniki znajdujące się w środowisku zewnętrznym. Przebieg choroby i jej potencjalne konsekwencje są uzależnione od lokalnych warunków oraz indywidualnych cech pacjenta. Na przykład grzybica stóp zazwyczaj jest uciążliwa jedynie w marginalnym stopniu. Jednakże u przedstawicieli grup zawodowych noszących ciężkie obuwie (policja, siły zbrojne itp.) może rozwinąć się w poważniejsze infekcje.

Trądzik

Trądzik jest chorobą skóry dotykającą głównie osoby młode, choć występuje również tzw. trądzik wieku dorosłego. Często jest uwarunkowany genetycznymi predyspozycjami. Powoduje występowanie wykwitów niezapalnych oraz zapalnych, w większości zlokalizowanych na twarzy. Ponieważ dotyka głównie młodzież, a więc grupę szczególnie narażoną na ocenę rówieśników, może prowadzić do poważnych problemów emocjonalnych. Dlatego ważne jest, aby nie lekceważyć tej choroby. Czasami można spotkać się ze stwierdzeniami w rodzaju „wyrośniesz z tego”, które są krzywdzące i w żaden sposób nie pomagają osobie borykającej się z trądzikiem. Prawidłowe leczenie jest indywidualnie dostosowane do pacjenta: jego wieku, nasileniem objawów i lokalizacją zmian skórnych.

Dbaj o skórę każdego dnia

Niezależnie od tego, czy cierpisz na jakieś schorzenie skóry, czy nie, powinieneś/aś o nią dbać. Jak wspomnieliśmy wcześniej, skóra pełni istotną funkcję ochrony organizmu. Jednocześnie żyjemy w czasach, gdy rozmaite problemy skórne stają się powszechniejsze. Można się spierać co do przyczyn tego stanu rzeczy; wymienia się np. zanieczyszczenia powietrza oraz niezdrową dietę. Niezależnie od powodów, rosnąca liczba przypadków chorób skóry jest faktem. Dlatego warto przeprowadzać działania profilaktyczne. Prawidłowa pielęgnacja i higiena, naturalne kosmetyki wspomagające ochronę, aplikacja kremów z filtrem chroniącym przed słońcem – to wszystko ważne zabiegi podnoszące wytrzymałość i elastyczność skóry.

Dołącz do naszej społeczności

Zostaw nam swój adres email, a będziemy wysyłać Ci informacje dotyczące pięlęgnacji skóry przygotowane wspólnie z najlepszymi specjalistami, a także poinformujemy Cię o nowościach i specjalnych ofertach w naszym sklepie.

Poznaj nasze produkty

Seria kosmetyków HUMITOPIC zapewnia kompleksową pielęgnację potrzebną skórze atopowej przez 24h na dobę.

NOWOŚĆ – Balsam do ciała od 1. dnia życia

Ukojenie i regeneracja skóry dziecka, już od 1. dnia życia.

NOWOŚĆ – Emulsja do mycia 3+

Skutecznie i delikatnie usuwa zanieczyszczenia jednocześnie pielęgnując wymagającą skórę.

NOWOŚĆ – Emulsja do mycia Humitopic Baby

Niezwykle przyjazna dla skóry emulsja myjąca, delikatnie oczyszcza, daje uczucie nawilżenia.

Krem do rąk 75 ml

Zapewnia długotrwałe nawilżenie.

Balsam do ciała 250 ml

Przynosi ukojenie swędzącej skórze.

Szampon do włosów 250 ml

Zmniejsza łuszczenie skóry głowy.

Krem do rąk 30 ml

Zapewnia długotrwałe nawilżenie.

Balsam do ciała 50 ml

Przynosi ukojenie swędzącej skórze.