Witamina E w kosmetykach. Za co odpowiada?

Witamina E w kosmetykach. Za co odpowiada?

Witamina E kryje w sobie potężne moce. To prawdziwy skarb dla skóry, który ma liczne pozytywne właściwości. Jest jednym z kluczowych składników nowoczesnych dermokosmetyków. Sprawdź, dlaczego jest tak cenna i gdzie jej szukać.

Witamina E – co to właściwie jest?

Witamina E (alfa-tokoferol) to grupa związków organicznych o cennych właściwościach dla ludzkiego organizmu. Rozpuszcza się w tłuszczach i występuje w różnych formach. W pożywieniu bogatym źródłem witaminy E są m.in. oleje roślinne, orzechy oraz warzywa i owoce.

Alfa-tokoferol odkryto prawie 100 lat temu, a w dermatologii stosuje się go od ponad 50 lat (Niki i Traber, 2012). Pomimo tego, że witamina E jest niezwykle istotna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, to dieta wielu ludzi jest uboga w pokarmy ją zawierającą, co potwierdzają badania. W jednym z nich przebadano prawie 10 000 osób w Stanach Zjednoczonych i stwierdzono, że większość z nich nie spełnia wymagań dotyczących spożycia witaminy E (Thiele i in., 2005).

Drogocenne właściwości witaminy E działają nie tylko, gdy jest przyjmowana wraz z pożywieniem. Doskonale sprawdza się także jako składnik preparatów stosownych miejscowo. Dlatego, aby czerpać pełne korzyści, warto sięgnąć po kosmetyki, które zawierają witaminę E. Co dzięki temu zyskasz?

Witamina E – witamina młodości

Prawdopodobnie najważniejszą cechą witaminy E są jej niezwykle silne właściwości antyoksydacyjne. Ale co to właściwie oznacza?

Część (około 2-3%) wdychanego przez nas tlenu jest przekształcana w reaktywne formy tlenu (You i in., 2021). Wśród nich znajdują się nadtlenki wodoru oraz wolne rodniki. Wolne rodniki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak ich nadmiar prowadzi do zaburzenia między przeciwutleniaczami (antyoksydantami) a reaktywnymi formami tlenu (RFT). W konsekwencji wywołują zjawisko tzw. stresu oksydacyjnego, co prowadzi do uszkodzeń komórek i przyspieszenia procesów starzenia się skóry.

Przyjmowanie substancji o właściwościach antyoksydacyjnych pomaga zachować równowagę pomiędzy wolnymi rodnikami a przeciwutleniaczami. Dzięki temu procesy starzenia skóry spowalniają, a dodatkowo ograniczone zostają inne negatywne efekty wolnych rodników, takie jak degradacja włókien kolagenowych czy osłabienie bariery naskórkowej.

Witamina E to silny antyoksydant, a więc opóźnia powstawanie zachodzących wraz z wiekiem zmian skórnych i wzmacnia barierę naskórkową (Kurek-Górecka i in., 2018). Właściwości te są tak silne, że bywa nazywana „witaminą młodości”.

Ochrona przed promieniowaniem UV

Naukowcy dowiedli, że miejscowo stosowana witamina E odgrywa korzystną rolę w fotoprotekcji. Pomaga chronić skórę przed efektami promieniowania UV – zmniejsza reakcje takie jak rumień i obrzęk oraz powstawanie oparzeń słonecznych. Miejscowe preparaty z witaminą E zmniejszają także częstość reakcji spowodowanych przedłużoną ekspozycją na promieniowanie UVA lub UVB, takie jak zmarszczki czy nawet występowania nowotworów skóry (Thiele i in., 2005).

W kwestii ochrony przed promieniowaniem UV witamina E działa także pośrednio. Jednym ze szkodliwych efektów działania słońca na skórę jest bowiem powstawania wolnych rodników (Bojarowicz i Bartnikowska, 2014). Dlatego w składzie kosmetyków fotoprotekcyjnych tak często znajdują się przeciwutleniacze. A jak pisaliśmy wyżej, w tej roli witamina E sprawdza się doskonale.

Witamina E w kosmetykach na AZS

Produkty kosmetyczne zawierające witaminę E polecane są szczególnie dla osób, u których skóra jest odwodniona i zniszczona przez czynniki środowiskowe. Doskonale sprawdzają się w pielęgnacji skóry atopowej, łuszczącej się, suchej i podrażnionej.

Wykazano, że witamina E wpływa na hamowanie stanów zapalnych skóry. Dzięki temu jest drogocennym sojusznikiem osób z egzemą. Ponadto pomaga odżywić skórę, działa przeciwobrzękowo, nawilżająco i ochronnie, a także uelastycznia skórę (Czerwonka i in., 2019).

Jednym z głównych objawów atopowego zapalenia skóry jest osłabiona bariera skórna. W efekcie skóra pacjentów chorych na AZS jest bardziej podatna na mikrouszkodzenia i zgubne działanie czynników zewnętrznych takich jak zanieczyszczenia powietrza. Witamina E pomaga także i z tym: wzmacnia barierę naskórkową, tym samym ograniczając utratę wody przez naskórek oraz zmniejszając ryzyko ze strony czynników zewnętrznych (Kurek-Górecka i in., 2018).

Wpływ witaminy E na problematyczną skórę jest więc ogromny, ale co z bezpieczeństwem? Skóra osób z egzemą jest w końcu wrażliwa, a przez to łatwiej ulega podrażnieniom. Stosowanie preparatów z witaminą E jest jednak całkowicie bezpieczne. Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry wywoływane przez witaminę E jest zjawiskiem niezwykle rzadkim i to pomimo tego, że jest ona powszechnym składnikiem produktów kosmetycznych (Kosari i in., 2010).

Bibliografia:

Bojarowicz, H., i Bartnikowska, N. (2014). Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Część I. Filtry UV oraz ich właściwości. Probl. Hig. Epidemiol95(3), 596-601.

Czerwonka, W., Puchalska, D., Zarzycka-Bienias, R., Lipińska, M., Witek, R., Habrat, A., Południak, S. (2019). Zastosowanie witaminy E w kosmetologii. Kosmetologia estetyczna1(8), 13-16.

Kosari, P., Alikhan, A., Sockolov, M., Feldman, S. R. (2010). Vitamin E and allergic contact dermatitis. DERM21(3), 148-153.

Kurek-Górecka, A., Balwierz, R., Mizera, P., Nowak, M., Żurawska-Płaksej, E. (2018). Znaczenie terapeutyczne i kosmetyczne oleju konopnego. Farmacja Polska74(12), 704-708.

Niki, E., i Traber, M. G. (2012). A history of vitamin E. Annals of Nutrition and Metabolism61(3), 207-212.

Thiele, J. J., Hsieh, S. N., Ekanayake‐Mudiyanselage, S. (2005). Vitamin E: critical review of its current use in cosmetic and clinical dermatology. Dermatologic surgery31, 805-813.

You, S. H., Yoon, M. Y., Moon, J. S. (2021). Antioxidant and anti-inflammatory activity study of fulvic acid. Journal of Natural Science, Biology and Medicine, 12(3), 285-289.

Dołącz do naszej społeczności

Zostaw nam swój adres email, a będziemy wysyłać Ci informacje dotyczące pięlęgnacji skóry przygotowane wspólnie z najlepszymi specjalistami, a także poinformujemy Cię o nowościach i specjalnych ofertach w naszym sklepie.

Poznaj nasze produkty

Seria kosmetyków HUMITOPIC zapewnia kompleksową pielęgnację potrzebną skórze atopowej przez 24h na dobę.

NOWOŚĆ – Balsam do ciała od 1. dnia życia

Ukojenie i regeneracja skóry dziecka, już od 1. dnia życia.

NOWOŚĆ – Emulsja do mycia 3+

Skutecznie i delikatnie usuwa zanieczyszczenia jednocześnie pielęgnując wymagającą skórę.

NOWOŚĆ – Emulsja do mycia Humitopic Baby

Niezwykle przyjazna dla skóry emulsja myjąca, delikatnie oczyszcza, daje uczucie nawilżenia.

Krem do rąk 75 ml

Zapewnia długotrwałe nawilżenie.

Balsam do ciała 250 ml

Przynosi ukojenie swędzącej skórze.

Szampon do włosów 250 ml

Zmniejsza łuszczenie skóry głowy.

Krem do rąk 30 ml

Zapewnia długotrwałe nawilżenie.

Balsam do ciała 50 ml

Przynosi ukojenie swędzącej skórze.