Phytosqualan (skwalan)

Phytosqualan (skwalan)

Ludzkie ciało w naturalny sposób nawilża skórę. Jednym ze związków, który odpowiada za owo nawilżenie, jest skwalen – składnik, który znajduje się w lipidach cementu międzykomórkowego warstwy rogowej naskórka. Niestety, ale wraz z wiekiem ilość skwalenu wytwarzanego przez ludzki organizm maleje: skóra osób młodych zawiera go od 10 do 15%, natomiast skóry dojrzałe – już tylko około 5%. Co więcej, jest bardzo niestabilny chemicznie. Pod wpływem promieniowania UV i tlenu z powietrza szybko ulega rozkładowi. Dlatego w kosmetykach stosuje się skwalan – odmianę skwalenu z wiązaniem nasyconym. Pod względem działania kosmetycznego oba związki są identyczne, ale skwalan jest stabilniejszy, dzięki czemu nie ulega rozkładowi na skórze.


Skwalan pozyskiwany jest z oliwek w stabilnej, trwałej formie. Robi błyskawiczną karierę w branży kosmetycznej, ponieważ jest doskonałym emolientem o ogromnym potencjale nawilżającym. To kolejna substancja na liście składników kosmetyków Humitopic, która zapobiega TEWL, czyli zmniejsza utratę wody ze skóry. Wykazuje bardzo silne działanie antyrodnikowe oraz ma właściwości biomimetyczne (wysokie podobieństwo do skóry). Uczestniczy w odbudowie płaszcza hydrolipidowego, nawilża, łagodzi i chroni skórę oraz regeneruje naskórek.


Jako jeden z najlepszych naturalnych emolientów skwalan błyskawicznie i skutecznie wchłania się w głąb skóry. Przywraca jej elastyczność, nie pozostawiając przy tym tłustej warstwy. Działa pobudzająco na syntezę kolagenu, co ujędrnia skórę i pomaga redukować zmarszczki. Może okazać się pomocny w leczeniu łuszczycy i zapalenia skóry. Pożyteczne właściwości skwalanu potwierdzono w badaniach.
Kosmetyki Humitopic zawierają nadzwyczaj pokaźną ilość skwalanu – zdecydowanie więcej niż w przeciętnych produktach. Dzięki temu jego zbawienne właściwości są spotęgowane. To ratunek dla skóry podatnej na podrażnienia i stany zapalne – nie tylko chroni i regeneruje, ale również przynosi autentyczną ulgę.