Mikrobiom skóry a AZS. Czym grożą zaburzenia? Jak dbać?

Mikrobiom skóry a AZS. Czym grożą zaburzenia? Jak dbać?

Skóra – nasz największy organ – jest nie tylko fizyczną barierą między naszym ciałem a światem zewnętrznym, ale także domem dla niezliczonych mikroorganizmów, które współtworzą jej ekosystem, znany jako mikrobiom skóry. Ten złożony system drobnoustrojów odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu kondycji skóry. Niestety, niektóre dermatozy, takie jak atopowe zapalenie skóry, prowadzą do rozregulowania mikrobiomu. Mikrobiom skóry i AZS – wszystko, co warto wiedzieć.

Czym jest mikrobiom skóry?

Skóra jest największym organem człowieka, który służy jako pierwsza bariera chroniąca przed czynnikami zewnętrznymi. Tak jak cały organizm, tak i skóra jest środowiskiem życia mikroorganizmów (drobnoustrojów) – organizmów tak małych, że niewidocznych gołym okiem [1]. Nazywa się je mikrobiotą. Z kolei mikrobiom to zbiorowy genom tych mikroorganizmów [2].

Szacuje się, że masa mikrobioty skóry to aż 2 kilogramy [3]. W jej skład wchodzą miliony rozmaitych gatunków mikroorganizmów: bakterii, grzybów i wirusów. Dokładna liczebność poszczególnych gatunków drobnoustrojów jest zależna m.in. od wieku, płci czy grupy etnicznej.

Prawidłowy mikrobiom ma kolosalne znaczenie dla kondycji skóry: chroni przed patogenami oraz wpływa na funkcjonowanie bariery skórnej [2, 4]. Ponadto naukowcy zauważają, że z nieprawidłowym składem mikroflory skóry ma związek wiele dermatoz takich jak atopowe zapalenie skóry czy trądzik [5].

Co rozregulowuje mikrobiom skóry?

Skóra człowieka nie stanowi najkorzystniejszego środowiska dla mikroorganizmów. Dlatego wszelkie zaburzenia błyskawicznie rozregulowują mikrobiom, co niesie za sobą kolosalne konsekwencje. Jednym z takich czynników mających wpływ na mikrobiom jest pH skóry. Gdy jest prawidłowe – czyli kwaśne (pH około 5 – 5,5) – to dobroczynne mikroorganizmy mogą się prężnie rozwijać. Alkalizacja (czyli zmiana pH w kierunku zasadowym) skóry sprzyja z kolei kolonizacji chorobotwórczych drobnoustrojów.

Byłoby jednak pięknie, gdyby dla prawidłowej homeostazy mikrobiomu wystarczyło zadbać o pH skóry. Oprócz tego zaburzenia mogą być wywoływane przez:

  • promieniowanie UV
  • zbyt częste i intensywne oczyszczanie skóry
  • antybiotyki
  • nieprawidłową pielęgnację.

Nieprawidłowa pielęgnacja a mikrobiom skóry

Czym właściwie jest nieprawidłowa pielęgnacja? W kontekście mikrobiomu skóry chodzi przede wszystkim o dobór odpowiednich preparatów myjących i kosmetyków. Celuj w produkty jak najbardziej naturalne, o pH zbliżonym do pH skóry. Unikaj zasadowych mydeł w kostkach oraz częstego i agresywnego oczyszczania skóry.

Chcesz wiedzieć więcej? Zachęcamy do lektury naszego artykułu: Bezpieczna higiena twarzy i ciała – mycie skóry wrażliwej.

Czym grozi zaburzenie mikrobiomu?

Gdy równowaga mikrobiologiczna organizmu jest zaburzona, mówimy o dysbiozie. Dysbioza ma poważne konsekwencje dla skóry: wywołuje zwiększoną podatność na patogeny oraz uszkodzenie bariery skórnej [2]. A zaburzone funkcjonowanie bariery skórnej powoduje całą lawinę dalszych negatywnych konsekwencji. Rośnie TEWL, czyli przeznaskórkowa utrata wody, a więc skóra szybciej wysycha. Wzrasta także ryzyko infekcji, mikrouszkodzeń i stanów zapalnych.

Warto jeszcze wspomnieć, że relacja między pH skóry a mikrobiomem jest w pewnym sensie dwustronna. Z jednej strony alkalizacja powoduje dysbiozę – z drugiej zaburzona równowaga mikrobiologiczna rozregulowuje pH. Dlatego, gdy już się wpadnie w tę spiralę, może być ciężko z niej wyjść. Warto więc regularnie dbać o mikrobiom skóry.

Mikrobiom skóry a AZS

Atopowe zapalenie skóry to zapalna dermatoza, która objawia się m.in. suchością skóry, świądem oraz charakterystycznymi zmianami skórnymi [7]. Pokłosiem AZS jest szereg zaburzeń skóry, m.in. osłabione funkcjonowanie bariery naskórkowej oraz dysbioza skóry.

Potwierdzają to badania. W jednym z nich, wykorzystując metodę sekwencjonowania genomu, naukowcy porównali pozornie zdrową skórę pacjentów z AZS ze skórą osób z grupy kontrolnej, czyli zdrowych. Zidentyfikowali większą ilość bakterii Streptococcus spp. i Gemella spp, a mniejszą Dermacoccus spp [8]. Przeciętnemu człowiekowi może to niewiele mówić, ale naukowcy odkryli, że taki skład mikrobiomu osób z AZS sprzyja wytwarzaniu amoniaku. A że amoniak ma zasadowy odczyn, to właśnie dysbioza może być przyczyną wzrostu pH skóry, który obserwujemy u atopików.

Jak dbać o mikrobiom skóry w AZS?

Nadszedł czas na to, co zapewne dla większości czytelników będzie najważniejsze. Skoro mikrobiom ma tak duże znaczenie dla kondycji skóry, a z powodu AZS dochodzi do dysbiozy, to jak o niego dbać? Oto kilka wskazówek:

  • Pamiętaj o prawidłowej pielęgnacji. Wspomnieliśmy o niej wyżej: unikaj zasadowych mydeł w kostkach i silnych detergentów. Wybieraj produkty o pH zbliżonym do pH skóry (5 – 5,5).
  • Zadbaj o zdrową dietę. Ostatnio często podkreśla się znaczenie mikrobioty jelitowej. Jej wpływ na układ immunologiczny i funkcjonowanie całego organizmu jest tak wielki, że często nazywa się ją „drugim mózgiem” [9]. A jaki to ma związek ze skórą? Okazuje się, że mikroflora jelitowa i skórna są ze sobą wzajemnie powiązane, a dysbioza jelitowa wpływa także na skórę. Warto więc o nią zadbać poprzez zbilansowaną dietę, czyli taką, w której znajdzie się miejsce dla tzw. dobrych tłuszczy i warzyw.
  • Rzuć palenie. Łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale może dodatkową motywacją dla Ciebie okaże się fakt, że palenie nie tylko generalnie szkodzi skórze, ale także prowadzi do zaburzenia równowagi mikroflory skóry [11].
  • Stosuj kosmetyki z postbiotykami. O probiotykach, czyli tzw. dobrych bakteriach, większość już słyszała. Obecnie naukowcy i dermatolodzy uważają jednak, że więcej zalet mają postbiotyki, czyli związki (np. enzymy, witaminy lub lipidy) wytwarzane przez mikroorganizmy [12]. Dlaczego są lepsze? Oferują podobne zalety, a za to są bezpieczniejsze, ponieważ nie są żywymi kulturami bakterii. Dzięki temu łatwiej ustalić ich bezpieczną dawkę, a dodatkowo są nietoksyczne i niepatogenne. Więcej dowiesz się z artykułu Postbiotyki w kosmetykach. Dlaczego warto?

Kosmetyki Humitopic a mikrobiom skóry i AZS

Kosmetyki Humitopic są przeznaczone do pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej, atopowej i łuszczycowej. Ich skład zapewnia więc skuteczną pielęgnację pozbawioną potencjalnych czynników drażniących. Już samo to czyni z nich doskonały wybór dla osób chcących zadbać o prawidłowy mikrobiom skóry. To jednak nie wszystko, co mają do zaoferowania! Szampon Humitopic zawiera ocet jabłkowy, czyli składnik pomagający przywrócić naturalne (a więc kwaśne) pH skóry głowy. Z kolei balsam do ciała od 1. dnia życia Humitopic Baby zawiera postbiotyki przywracające równowagę mikrobiomu. Dzięki temu możesz zadbać o zdrową skórę swoich dzieci już od najmłodszych lat!

Bibliografia:

[1] Pelczar, R. M. and Pelczar, . Michael J. (2024, March 7). microbiology. Encyclopedia Britannica. https://www.britannica.com/science/microbiology

[2] Lee, H. J., & Kim, M. (2022). Skin barrier function and the microbiome. International journal of molecular sciences, 23(21), 13071.

[3] Kulbaka K., (2021). Probiotyki, Prebiotyki, Synbiotyki, Postbiotyki. Trendy w suplementacji i kosmetologii, Aptekarz Polski, 179, 18-24.

[4] Glinski, Z., & Kostro, K. (2015). Mikrobiom-charakterystyka i znaczenie. Życie Weterynaryjne, 90(07).

[5] Grice, E. A., & Segre, J. A. (2011). The skin microbiome. Nature reviews microbiology, 9(4), 244-253.

[6] Skowron, K., Bauza-Kaszewska, J., Kraszewska, Z., Wiktorczyk-Kapischke, N., Grudlewska-Buda, K., Kwiecińska-Piróg, J., … & Gospodarek-Komkowska, E. (2021). Human skin microbiome: impact of intrinsic and extrinsic factors on skin microbiota. Microorganisms, 9(3), 543.

[7] Nowicki, R. J., Trzeciak, M., Kaczmarski, M., Wilkowska, A., Czarnecka-Operacz, M., Kowalewski, C., … & Szepietowski, J. (2019). Atopowe zapalenie skóry. Interdyscyplinarne zalecenia diagnostyczne i terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych.

[8] Byrd, A. L., Belkaid, Y., & Segre, J. A. (2018). The human skin microbiome. Nature Reviews Microbiology, 16(3), 143-155.

[9] Drzewiecki, A. Mikrobiota jelitowa–czym jest i jaką rolę pełni w organizmie człowieka.

[10] De Pessemier, B., Grine, L., Debaere, M., Maes, A., Paetzold, B., & Callewaert, C. (2021). Gut–skin axis: current knowledge of the interrelationship between microbial dysbiosis and skin conditions. Microorganisms, 9(2), 353.

[11] Wang, L., Xu, Y. N., Chu, C. C., Jing, Z., Chen, Y., Zhang, J., … & Chen, L. (2021). Facial skin microbiota-mediated host response to pollution stress revealed by microbiome networks of individual. Msystems, 6(4), 10-1128.

[12] Karbowiak, M., & Zielinska, D. (2020). Postbiotyki-właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie człowieka. Żywność Nauka Technologia Jakość, 27(2).

Dołącz do naszej społeczności

Zostaw nam swój adres email, a będziemy wysyłać Ci informacje dotyczące pięlęgnacji skóry przygotowane wspólnie z najlepszymi specjalistami, a także poinformujemy Cię o nowościach i specjalnych ofertach w naszym sklepie.

Poznaj nasze produkty

Seria kosmetyków HUMITOPIC zapewnia kompleksową pielęgnację potrzebną skórze atopowej przez 24h na dobę.

NOWOŚĆ – Balsam do ciała od 1. dnia życia

Ukojenie i regeneracja skóry dziecka, już od 1. dnia życia.

NOWOŚĆ – Emulsja do mycia 3+

Skutecznie i delikatnie usuwa zanieczyszczenia jednocześnie pielęgnując wymagającą skórę.

NOWOŚĆ – Emulsja do mycia Humitopic Baby

Niezwykle przyjazna dla skóry emulsja myjąca, delikatnie oczyszcza, daje uczucie nawilżenia.

Krem do rąk 75 ml

Zapewnia długotrwałe nawilżenie.

Balsam do ciała 250 ml

Przynosi ukojenie swędzącej skórze.

Szampon do włosów 250 ml

Zmniejsza łuszczenie skóry głowy.

Krem do rąk 30 ml

Zapewnia długotrwałe nawilżenie.

Balsam do ciała 50 ml

Przynosi ukojenie swędzącej skórze.