Jesienne ABC pielęgnacji skóry problematycznej

Jesienne ABC pielęgnacji skóry problematycznej

Dla wielu osób jesień to magiczna pora roku. Liście zmieniają kolory, w kawiarniach pojawiają się dyniowe latte, a w mieszkaniach unosi się atmosfera przytulnego ciepła. Jednak dla osób z dermatozami takimi jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy suchość skóry, jesień to także czas, który przynosi nowe wyzwania pielęgnacyjne. Jak zatem zadbać o skórę w tej wymagającej porze? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zadbać o skórę problematyczną w trakcie jesieni.

Nawilżaj, nawilżaj i jeszcze raz nawilżaj

Warto zacząć od podstawowej zasady pielęgnacji skóry problematycznej – nawilżania. Emolienty (czyli specjalistyczne dermokosmetyki nawilżające, natłuszczające i poprawiające elastyczność skóry) są kluczowe przez cały rok, ale jesienią jeszcze bardziej. Wszystko dlatego, że o tej porze roku skóra ma większą tendencję do wysychania. Spadek temperatur, silny wiatr i centralne ogrzewanie wysuszają nawet zdrową skórę. A w przypadku pacjentów z AZS efekt ten jest silniejszy. Ich bariera naskórkowa jest bowiem zaburzona, co powoduje zwiększoną transepidermalną utratę wody TEWL i podatność na czynniki zewnętrzne [1]. W efekcie jesienny klimat jeszcze bardziej potęguje suchość skóry. Dlatego regularne nawilżanie jest kluczem do sukcesu w pielęgnacji skóry problematycznej. Wybieraj emolienty, które są jednocześnie łagodne i skuteczne – takie jak dermokosmetyki Humitopic. Staraj się nakładać balsam do ciała na wilgotną skórę tuż po kąpieli (oczywiście delikatnie osuszoną ręcznikiem), aby zatrzymać jak najwięcej wilgoci.

Ubieraj się „naturalnie” i „na cebulkę”

Garderoba ma wpływ na stan Twojej skóry. Jesienią zaczynamy nosić cieplejsze ubrania, a to może powodować przegrzanie skóry i pocenie – a pot jest jednym z czynników, który może zaostrzać stany zapalne skóry [2]. Dlatego wybieraj ubrania wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna czy len. Sztuczne tkaniny mogą podrażniać skórę, więc unikaj ich, zwłaszcza w bezpośrednim kontakcie ze skórą. Podobnie jest w przypadku wełnianej odzieży, która także może podrażniać skórę i wywoływać reakcję alergiczną. Wyjątkiem jest tutaj wełna merynosa. Jak pokazały badania, jest ona łagodna i może być bezpieczna dla osób z egzemą [3].

Ponadto jesienią dobrze jest ubierać się „na cebulkę”. Temperatura o tej porze roku często ulega wahaniom. Poranki i wieczory są mroźne, a w ciągu dnia, gdy świeci słońce, potrafi jeszcze być całkiem ciepło. Dlatego warto ubierać się tak, aby w razie potrzeby szybko zdjąć część garderoby. Dzięki temu unikniesz przegrzania skóry.

Ochrona skóry jesienią

Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę jesienią, to używanie gorącej wody do mycia rąk i kąpieli. Osobom z AZS ogólnie odradza się branie gorących kąpieli, ponieważ wysuszają one skórę [4]. Trzeba o tym pamiętać tym bardziej jesienią, kiedy skóra ma większą tendencję do wysychania. Postaw na ciepłą wodę (temperatura ok. 36 stopni) i krótsze kąpiele (kilka minut), aby uniknąć dodatkowego wysuszenia [1]. Unikaj również silnego pocierania skóry ręcznikiem – delikatne poklepywanie jest bardziej przyjazne skórze.

O czym jeszcze pamiętać w kwestii ochrony skóry jesienią? Ogrzewanie w pomieszczeniach może wysuszać powietrze, a w konsekwencji skórę. Warto rozważyć używanie nawilżacza. Dzięki temu przywrócisz wilgoć w pomieszczeniu, co pomoże skórze zachować optymalne nawilżenie. Ponadto chłodniejsza pogoda jest surowa dla problematycznej skóry. Zawsze staraj się chronić ją przed wiatrem i zimnem, nosząc szalik lub kaptur. Aplikacja balsamu do ciała pomoże w zachowaniu wilgoci i zapobieganiu podrażnieniom.

Stres wrogiem skóry

Stres odbija się negatywnie na całym organizmie, w tym także skórze. Powoduje rozgrzewanie skóry, prowadzi do dysfunkcji bariery naskórkowej oraz może nasilać stany zapalne [5]. W okresie jesiennym, kiedy dni są krótsze, a tempo życia staje się bardziej wymagające po letniej stagnacji, stres może się nasilać. Tzw. jesienna depresja to nie tylko legenda! W psychologii rozpoznaje się chorobę afektywną sezonową, która polega na obniżeniu nastroju jesienią i zimą, gdy dostęp do światła dziennego jest ograniczony [6]. A gorsze samopoczucie może pogorszyć stan skóry.

Co robić w tej sytuacji? Postaraj się znaleźć chwile na relaks. Rozważ praktyki takie jak joga, medytacja lub aromaterapia, aby pomóc w redukcji stresu. Oczywiście w przypadku poważnych zaburzeń, takich jak depresja czy przewlekły stres, zasięgnij porady specjalisty.

Więcej na temat tego, jak emocje i stres wpływają na stan Twojej skóry, dowiesz się z naszego artykułu: Emocje a AZS. Jak stres wpływa na egzemę?

Konsultuj się z dermatologiem

Na koniec najważniejsze: nie zapomnij o regularnych wizytach u dermatologa. Jeśli kondycja Twojej skóry pogarsza się jesienią, to lekarz może dostosować pielęgnację do bieżącego stanu oraz przepisać odpowiednie leki. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub problemy, to nie zwlekaj z wizytą u specjalisty.

Jesień może być piękną porą roku, nawet jeśli masz problemy skórne. Z odpowiednią pielęgnacją i świadomymi wyborami możesz cieszyć się tą porą roku, zachowując zdrową i zadbanaą skórę. Pamiętaj o tym i daj sobie czas na pielęgnację i relaks.

Bibliografia

[1] Sroka-Tomaszewska, J., & Trzeciak, M. (2020). Atopowe zapalenie skóry-gdy objawy nasilają się jesienią i zimą. General Practitioner/Lekarz POZ6(5).

[2] Takahagi, S., Tanaka, A., & Hide, M. (2018). Sweat allergy. Allergology International, 67(4), 435-441.

[3] Fowler, J. F., Fowler, L. M., & Lorenz, D. (2019). Effects of merino wool on atopic dermatitis using clinical, quality of life, and physiological outcome measures. Dermatitis30(3), 198-206.

[4] Weston, W. L. i Howe, W. (2020) Patient education: Eczema (atopic dermatitis)(Beyond the Basics).

[5] Arndt, J., Smith, N., Tausk, F. (2008). Stress and atopic dermatitis. Current allergy and asthma reports, 8(4), 312-317.

[6] Kurlansik, S. L. i Ibay, A. D. (2012). Seasonal affective disorder. American family physician86(11), 1037-1041.

Dołącz do naszej społeczności

Zostaw nam swój adres email, a będziemy wysyłać Ci informacje dotyczące pięlęgnacji skóry przygotowane wspólnie z najlepszymi specjalistami, a także poinformujemy Cię o nowościach i specjalnych ofertach w naszym sklepie.

Poznaj nasze produkty

Seria kosmetyków HUMITOPIC zapewnia kompleksową pielęgnację potrzebną skórze atopowej przez 24h na dobę.

NOWOŚĆ – Balsam do ciała od 1. dnia życia

Ukojenie i regeneracja skóry dziecka, już od 1. dnia życia.

NOWOŚĆ – Emulsja do mycia 3+

Skutecznie i delikatnie usuwa zanieczyszczenia jednocześnie pielęgnując wymagającą skórę.

NOWOŚĆ – Emulsja do mycia Humitopic Baby

Niezwykle przyjazna dla skóry emulsja myjąca, delikatnie oczyszcza, daje uczucie nawilżenia.

Krem do rąk 75 ml

Zapewnia długotrwałe nawilżenie.

Balsam do ciała 250 ml

Przynosi ukojenie swędzącej skórze.

Szampon do włosów 250 ml

Zmniejsza łuszczenie skóry głowy.

Krem do rąk 30 ml

Zapewnia długotrwałe nawilżenie.

Balsam do ciała 50 ml

Przynosi ukojenie swędzącej skórze.