Masło shea – dlaczego warto go szukać w kosmetykach?

Masło shea – dlaczego warto go szukać w kosmetykach?

Coraz więcej osób poszukuje naturalnych i skutecznych rozwiązań do pielęgnacji skóry. Jednym z takich „magicznych” składników, który cieszy się zasłużoną sławą, jest masło shea (nazywane także masłem karité). Ten bogaty w składniki odżywcze olej roślinny odgrywa kluczową rolę w nowoczesnych kosmetykach. W tym artykule przyjrzymy się bliżej masłu shea. Dlaczego ten niezwykły składnik stał się tak popularny w branży kosmetycznej?

Masło shea: pochodzenie i skład

Masło shea wytwarza się z gniecionych nasion owoców Masłosza Parka (Vitellaria paradoxa) – drzewa rosnącego głównie w zachodniej i środkowej Afryce (McNally, 2008). Masłosz to drzewo ważne dla lokalnej ludności. Od wieków korzystano z jego owoców, które są bogatym źródłem licznych minerałów. Tłuszcz pozyskiwany z ziaren Masłosza Parka – czyli właśnie masło shea lub karité – jest przedmiotem eksportu i przykłada się do ograniczania ubóstwa w rejonach Afryki Subsaharyjskiej (Honfo i in., 2014).

Masło shea jest naturalnie bogate w składniki odżywcze, minerały i witaminy. Zawiera duże ilości witamin A, E i F, kwasy tłuszczowe: oleinowy, stearynowy, palmitynowy, linolowy i arachidonowy (z czego 90% stanowi mieszanina oleinowego i stearynowego), a także katechiny, fitosterole oraz alkohole trójterpenowe, które mogą wykazywać działanie przeciwzapalne (Pytkowska i Arct, 2008). Tak urozmaicony skład sprawia, że masło shea ma wiele drogocennych właściwości i wpływa pozytywnie na kondycję skóry.

Właściwości nawilżające i wygładzające skórę

Jednym z głównych powodów popularności masła shea w kosmetykach jest jego doskonałe działanie nawilżające. Witaminy A, E i F odżywiają, nawilżają i poprawiają elastyczność skóry. Ponadto witamina A pomaga w regeneracji komórek skóry a witamina E działa jako silny przeciwutleniacz, czyli spowalnia procesy starzenia się skóry. Masło shea ma zdolność zatrzymywania wilgoci w skórze, czyli ogranicza przeznaskórkową utratę wody (TEWL, z ang. transepidermal water loss). W ten sposób pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia. Co więcej, składniki odżywcze zawarte w maśle karité pomagają wzmocnić naturalną barierę ochronną skóry.

Ochrona przed promieniowaniem UV

Masło shea jest również naturalnym filtrem osłaniającym przed słońcem. Wszystko za sprawą kwasu cynamonowego, który ma właściwości chroniące przed szkodliwym promieniowaniem UV (Goswami i in., 2013). Choć samo masło nie zastąpi pełnowartościowego kremu z filtrem, to jego dodatek do kosmetyków ochronnych wspomoże blokowanie promieniowania UVA i UVB, tym samym zmniejszając ryzyko uszkodzeń skóry.

Masło shea w pielęgnacji skóry atopowej

A jak masło shea sprawdza się w pielęgnacji skóry pacjentów z egzemą? Przypomnijmy, że egzema oznacza chorobę zapalną skóry. Jednym z najczęściej występujących rodzajów egzemy jest atopowe zapalenie skóry. Bariera hydrolipidowa osób z AZS jest osłabiona, a ich skóra szybciej się wysusza, przez co jest bardziej podatna na podrażnienia i mikrouszkodzenia. Ponadto chorobie towarzyszy ostry, przewlekły świąd (Silny i in., 2010). Czy masło shea może pomóc w ograniczeniu tych objawów?

Jak najbardziej. Składnik ten ma właściwości łagodzące i przeciwzapalne, dzięki czemu jest idealny do pielęgnacji skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Działa kojąco, zmniejszając zaczerwienienia i łagodząc swędzenie. Pomaga przywrócić prawidłową funkcję bariery naskórnej, która jest zaburzona z powodu AZS. Ponadto, zarówno doustne, jak i miejscowe stosowanie masła shea jest całkowicie bezpieczne, a ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej jest niewielkie. Jak donoszą naukowcy, składnik ten jest bezpieczny nawet dla osób z alergią na orzechy (Israel, 2014) oraz może być dodawany do preparatów stosowanych przez pacjentów onkologicznych (Wszołek i Piotrowska, 2019), a także do kosmetyków dla dzieci ze skórą atopową (Kamińska, 2018).

Wszystko to sprawia, że masło karité jest fantastycznym składnikem kosmetyków dla osób borykających się z atopowym zapaleniem skóry.

Masło shea w kosmetykach Humitopic

Masło shea jest jednym z najbardziej wszechstronnych i skutecznych składników kosmetycznych, które oferuje wiele korzyści dla skóry. Jego naturalne właściwości nawilżające, odżywcze, łagodzące i ochronne czynią je doskonałym wyborem do pielęgnacji skóry, zwłaszcza tej wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Dlatego znalazło się również w recepturze kosmetyków Humitopic.

Kosmetyki Humitopic to produkty przeznaczone do pielęgnacji skóry atopowej, łuszczycowej, suchej i wrażliwej. W zdecydowanej większości opierają się na składnikach naturalnego pochodzenia (stanowią one do 95% składu). Główną rolę odgrywają kwasy huminowe i fulwowe, ale są one wspierane m.in. przez oleje roślinne i skwalan, a także właśnie masło shea. Tak bogata receptura czyni z produktów Humitopic skuteczne kosmetyki do skóry problematycznej.

Bilbiografia:

Goswami, P. K., Samant, M., Srivastava, R. (2013). Natural sunscreen agents: A review. Sch. Acad. J. Pharm, 2(6), 458-463.

Honfo, F. G., Akissoe, N., Linnemann, A. R., Soumanou, M., Van Boekel, M. A. (2014). Nutritional composition of shea products and chemical properties of shea butter: a review. Critical reviews in food science and nutrition, 54(5), 673-686.

Israel, M. O. (2014). Effects of topical and dietary use of shea butter on animals. Am J Life Sci, 2(5), 303-307.

Kamińska, E. (2018). Rola emolientów w atopowym zapaleniu skóry u dzieci. Journal of Mother and Child, 22(4), 396-403.

McNally, D. (2008). Shea Butter, A guide to production and Marketing. Peace Corps Ghana.

Pytkowska, K., Arct, J. (2008). Naturalne składniki anti-age z frakcji niezmydlalnych olejów roślinnych. SÖFW-Journal Wydanie Polskie | 1 | 2-2008.

Silny, W., Czarnecka-Operacz, M., Gliński, W., Samochocki, Z., Jenerowicz, D. (2010). Atopowe zapalenie skóry–współczesne poglądy na patomechanizm oraz metody postępowania diagnostyczno-leczniczego. Stanowisko grupy specjalistów Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Post Dermatol Alergol, 27(5), 365-383.

Wszołek, K. i Piotrowska, A. (2019). Analiza składu wybranych kosmetyków dla pacjentów onkologicznych. Kosmetologia Estetyczna, 8(5), 575-580.

Dołącz do naszej społeczności

Zostaw nam swój adres email, a będziemy wysyłać Ci informacje dotyczące pięlęgnacji skóry przygotowane wspólnie z najlepszymi specjalistami, a także poinformujemy Cię o nowościach i specjalnych ofertach w naszym sklepie.

Poznaj nasze produkty

Seria kosmetyków HUMITOPIC zapewnia kompleksową pielęgnację potrzebną skórze atopowej przez 24h na dobę.

NOWOŚĆ – Balsam do ciała od 1. dnia życia

Ukojenie i regeneracja skóry dziecka, już od 1. dnia życia.

NOWOŚĆ – Emulsja do mycia 3+

Skutecznie i delikatnie usuwa zanieczyszczenia jednocześnie pielęgnując wymagającą skórę.

NOWOŚĆ – Emulsja do mycia Humitopic Baby

Niezwykle przyjazna dla skóry emulsja myjąca, delikatnie oczyszcza, daje uczucie nawilżenia.

Krem do rąk 75 ml

Zapewnia długotrwałe nawilżenie.

Balsam do ciała 250 ml

Przynosi ukojenie swędzącej skórze.

Szampon do włosów 250 ml

Zmniejsza łuszczenie skóry głowy.

Krem do rąk 30 ml

Zapewnia długotrwałe nawilżenie.

Balsam do ciała 50 ml

Przynosi ukojenie swędzącej skórze.