Olej marula to cenny olej roślinny pozyskiwany z drzewa marula występującego w Afryce. Ma właściwości pielęgnacyjne i odżywcze, które wpływają na kondycję skóry, dlatego staje się coraz popularniejszy w kosmetyce. Czym jest olej marula? Jakie ma właściwości? Dlaczego warto wybierać kosmetyki z tym składnikiem?
Olej marula: pochodzenie
Marula (Sclerocarya birrea) to afrykańskie drzewo sawanny. Ma bladożółte owoce, które przypominają śliwki. Osiągają one średnicę ok. 3-4 cm i wagę 15-25 g. Drzewo wydaje owoce od późnego afrykańskiego lata do połowy zimy. Mają one soczysty miąższ i są słodkie. Zawierają wiele cennych składników, witamin i minerałów. W krajach afrykańskich jest to popularny suplement diety (Mariod i Abdelwahab, 2012).
Z pestek owoców marula pozyskuje się olej marula. Jego ochronny wpływ jest na Czarnym Lądzie znany od setek lat. Afrykańska pogoda i słońce są wyjątkowe ostre, dlatego skóra nie obejdzie się bez dodatkowej pielęgnacji, którą zapewnia właśnie olej marula.
Bogaty skład oleju marula
Owoce marula są bogate w kwas askorbinowy, a także minerały takie jak fosfor, wapń, magnez, potas, żelazo i miedź. Olej pozyskiwany z pestek tych słynie z wysokiej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawiera ich ok. 7% – to więcej o 7 razy niż olej moringa (Kleiman i in., 2008). Oprócz tego olej marula ma ogromną zawartość jednonienasyconego kwasu oleinowego (na poziomie 70 – 78%). Kwasy obecne w oleju są podobne do tych naturalnie występujących w naskórku, dzięki czemu są biozgodne z ludzką skórą. To wciąż nie wszystko, ponieważ olej marula charakteryzuje się także zawartością aminokwasów takich jak L-arginina i kwas glutaminowy. Takie bogactwo składników czyni z oleju marula uniwersalny produkt, który można stosować na całe ciało i do każdego typu skóry.
Olej marula: właściwości
- działa antyoksydacyjnie
- chroni przed zanieczyszczeniami powietrza i promieniowaniem UV
- zwalcza wolne rodniki
- zmniejsza przeznaskórkową utratę wody (TEWL)
- ma właściwości okluzyjne – tworzy na powierzchni skóry lekką powłokę, która nie przepuszcza wody, w efekcie zatrzymując wilgoć
- ma właściwości przeciwstarzeniowe
- działa przeciwbakteryjnie
- wysoka biozgodność z ludzką skórą
Olej marula w pielęgnacji skóry atopowej
Olej marula jest idealny do pielęgnacji skóry, zwłaszcza suchej i wrażliwej. Dzięki swoim właściwościom odżywczym i nawilżającym może poprawić kondycję skóry oraz pomóc w przywróceniu jej naturalnej elastyczności. Wchłania się szybko i nie pozostawia tłustej warstwy na skórze. Aktywność przeciwbakteryjna oleju marula jest tak znacząca, że niektórzy naukowcy sugerują możliwość stosowania go w produktach sanitarnych, np. środkach do dezynfekcji rąk (Ibrahim i in., 2020).
Skóra osób z atopowym zapaleniem skóry (lub innymi egzemami) jest osłabiona. Łatwiej ulega podrażnieniom i jest bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych. Ponadto szybciej się wysusza. Właściwości oleju marula pomagają zmniejszyć transepidermalną (przeznaskórkową) utratę wody (TEWL, z ang. Transepidermal Water Loss). Potwierdzają to badania kliniczne. W jednym z nich u ochotniczek aplikowano miejscowo olej marula. Następnie przy pomocy specjalistycznego sprzętu monitorowano parametry takie jak występowanie podrażnień, nawilżenie, funkcję bariery skórnej czy przeznaskórkową utratę wody. Badanie wykazało, że olej marula nie powoduje podrażnień, ma właściwości nawilżające i zmniejsza TEWL (Komane i in., 2015).
Olej marula jest więc cennym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry atopowej, łuszczycowej, suchej i wrażliwej.
Olej marula w kosmetykach Humitopic
Humitopic to specjalistyczne dermokosmetyki przeznaczone głównie do pielęgnacji skóry atopowej. Receptura została pieczołowicie przygotowana i bazuje na kwasach huminowych i fulwowych w unikatowej formule H4topic-complex. Oprócz tego zawiera drogocenne składniki takie jak skwalan, mocznik czy naturalne oleje roślinne. Wśród nich znajduje się także olej marula.
Tak bogaty i zróżnicowany skład zapewni Twojej skórze nawilżenie oraz przywróci jej elastyczność, jędrność, gładkość i sprężystość. Balsam do ciała szybko się wchłania i odżywia warstwy skóry, nie pozostawiając przy tym tłustego filmu, a krem do rąk zregeneruje suche dłonie.
Bibliografia:
Ibrahim, J. S., Adamu, H. M., Shakede, O. I. (2020). Antibacterial activity of Marula [Sclerocarya Birrea] and brominated Marula seed oil. IJISRT, 5(8), 1120-1124.
Kleiman, R., Ashley, D. A., Brown, J. H. (2008). Comparison of two seed oils used in cosmetics, moringa and marula. Industrial Crops and Products, 28(3), 361-364.
Komane, B., Vermaak, I., Summers, B., Viljoen, A. (2015). Safety and efficacy of Sclerocarya birrea (A. Rich.) Hochst (Marula) oil: A clinical perspective. Journal of Ethnopharmacology, 176, 327-335.
Mariod, A. A. i Abdelwahab, S. I. (2012). Sclerocarya birrea (Marula), an African tree of nutritional and medicinal uses: a review. Food Reviews International, 28(4), 375-388.