Rogowacenie mieszkowe. Przyczyny i leczenie

Rogowacenie mieszkowe. Przyczyny i leczenie

Keratosis pilaris (KP), czyli rogowacenie mieszkowe, to często występująca choroba skóry. Szacuje się, że może dotykać nawet 40–80% dzieci i młodzieży i ok. 40% dorosłych (Reddy, Brahmbhatt 2021). U pacjentów z atopowym zapaleniem skóry (AZS) rogowacenie mieszkowe jest jeszcze bardziej powszechne. Chociaż jest to łagodna choroba, to wciąż stanowi defekt estetyczny, który wprowadza pacjentów w dyskomfort. Jak sobie z nim radzić?

Czym jest rogowacenie mieszkowe?

Podobnie jak w AZS, rogowacenie mieszkowe jest związane ze stanem zapalnym. Z tą różnicą, że w przypadku rogowacenia stan ten nie dotyczy całej skóry, a mieszków włosowych. Objawia się on zmianami skórnymi w postaci niewielkich, czerwonawych (czasami fioletowawych lub brunatnych) grudek i plamek, przypominających tzw. gęsią skórkę. Mogą się pojawić na każdej owłosionej części ciała, najczęściej występują jednak na ramionach i udach, nieco rzadziej także na twarzy (na policzkach i brwiach) oraz pośladkach (Kwiek 2022). Zmiany skórne powstające w wyniku rogowacenia mieszkowego nie są bolesne. Mogą jednak uciążliwie swędzieć, co oczywiście prowadzi do chęci drapania – a to z kolei może spowodować stany zapalne.

Przyczyny rogowacenia

Jaka jest patogeneza rogowacenia mieszkowego? Wciąż do końca nie wiadomo. Istnieje kilka hipotez na ten temat. Według jednej z nich czopy rogowe mogą się pojawiać w ujściach mieszków włosowych w wyniku nieprawidłowej keratynizacji nabłonka (Jakubowicz-Zalewska i in. 2022). Najprawdopodobniej do rogowacenia prowadzi zaburzenie procesów keratynizacji w połączeniu z nadmiernym tworzeniem substancji rogowej (lub jej niedostatecznym usuwaniem). Na intensywność zmian wpływają czynniki zewnętrzne (np. temperatura) oraz emocje pacjenta. Rogowacenie mieszkowe jest nieuleczalne, ale odpowiednia pielęgnacja skóry zmniejszy uciążliwość choroby i może nawet sprawić, że rogowacenie stanie się niemalże niezauważalne.

Warto dodać, że nieprawidłowe rogowacenie jest związane z zaburzeniem bariery naskórkowej – i stąd wzajemna relacja rogowacenia mieszkowego i atopii, w której bariera ta także jest osłabiona.

Choroby współwystępujące

Rogowacenie mieszkowe często współwystępuje z innymi chorobami. Wśród nich wymienia się otyłość, cukrzycę, rybią łuskę, niedożywienie i zaburzenia hormonalne. KP jest również związane z zespołem Downa i zespołem Noonana (Pennycook, McCready 2021). Największy związek zaobserwowano jednak w odniesieniu do atopowego zapalenia skóry. Rogowacenie mieszkowe jest jednym z kryteriów mniejszych rozpoznania AZS wg Hanifina i Rajki, a jego występowanie w przebiegu dziecięcej postaci atopii jest oznaką ciężkiego przebiegu tej dermatozy (Jakubowicz-Zalewska i in. 2022).

W związku z tym, że rogowacenie mieszkowe może współistnieć z innymi chorobami, lekarz prowadzący rozpoznanie zawsze musi przeprowadzić dokładny wywiad i diagnostykę w celu sprawdzenia, czy nie jest to objaw innej (czasami rzadkiej) choroby.

Jak leczyć rogowacenie mieszkowe?

Rogowacenie mieszkowe zazwyczaj ustępuje wraz z wiekiem (średni wiek, w którym stan pacjenta się poprawia, to 16 lat). W niektórych wypadkach objawy mogą się jednak z czasem nasilać (Hwang, Schwartz 2008). Podstawą terapii jest, podobnie jak w AZS, prawidłowa pielęgnacja skóry. Co to znaczy? Przede wszystkim stosowanie łagodnych mydeł oraz zapobieganie wysuszaniu skóry. W tym celu pacjent powinien stosować emolienty, czyli specjalistyczne kosmetyki nawilżające, które pomagają odtworzyć barierę chroniącą skórę przed utratą wody (więcej o emolientach możesz przeczytać w naszym artykule: emolienty w terapii azs).

Oprócz kosmetyków nawilżających w leczeniu rogowacenia wykorzystuje się łagodne środki złuszczające (np. mocznik w stężeniach powyżej 10%), leki przeciwzapalne oraz różne terapie laserowe (Pennycook, McCready 2021). W przypadku laseroterapii trzeba brać pod uwagę subiektywne odczuwanie bólu i obraz kliniczny choroby i na ich podstawie dobrać odpowiednią technikę: laser neodymowo-yagowy, laser frakcyjny czy pulsacyjny laser barwnikowy. Jak pokazały badania, laser frakcyjny poprawia stan kliniczny nawet u 70% pacjentów z rogowaceniem mieszkowym (Jakubowicz-Zalewska i in. 2022). Z drugiej strony terapia laserem może czasami wywołać niepożądane skutki uboczne, np. u kilku pacjentów leczonych pulsacyjnym laserem barwnikowym stwierdzono ból, obrzęk i powstawanie strupów (Maghfour i in. 2022).

Ważnym elementem terapii jest także edukacja pacjenta, który musi zrozumieć charakter choroby oraz to, że jest ona nieuleczalna. Przy zachowaniu właściwej pielęgnacji jest jednak możliwe znaczne ograniczenie uciążliwości.

Bibliografia:

Hwang, S., & Schwartz, R. A. (2008). Keratosis pilaris: a common follicular hyperkeratosis. Cutis, 82(3), 177-180.

Jakubowicz-Zalewska O., Nowowiejska J., Flisiak I. (2022). Rogowacenie mieszkowe u dzieci i młodzieży – poważny problem estetyczny. https://podyplomie.pl/dermatologia/37624,rogowacenie-mieszkowe-u-dzieci-i-mlodziezy-powazny-problem-estetyczny dostęp: 26.09.2022

Kwiek, B. (2022). Rogowacenie mieszkowe – bliski krewny atopowego zapalenia skóry. Atopia Rok szkolny 2022/2023

Maghfour, J., Ly, S., Haidari, W., Taylor, S. L., Feldman, S. R. (2022). Treatment of keratosis pilaris and its variants: a systematic review. Journal of Dermatological Treatment, 33(3), 1231-1242.

Pennycook, K. B., McCready, T. A. (2021). Keratosis pilaris. In StatPearls [Internet]. StatPearls Publishing. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK546708/ dostęp: 26.09.2022

Reddy, S., & Brahmbhatt, H. (2021). A narrative review on the role of acids, steroids, and kinase inhibitors in the treatment of keratosis pilaris. Cureus, 13(10).

Dołącz do naszej społeczności

Zostaw nam swój adres email, a będziemy wysyłać Ci informacje dotyczące pięlęgnacji skóry przygotowane wspólnie z najlepszymi specjalistami, a także poinformujemy Cię o nowościach i specjalnych ofertach w naszym sklepie.

Poznaj nasze produkty

Seria kosmetyków HUMITOPIC zapewnia kompleksową pielęgnację potrzebną skórze atopowej przez 24h na dobę.

NOWOŚĆ – Balsam do ciała od 1. dnia życia

Ukojenie i regeneracja skóry dziecka, już od 1. dnia życia.

NOWOŚĆ – Emulsja do mycia 3+

Skutecznie i delikatnie usuwa zanieczyszczenia jednocześnie pielęgnując wymagającą skórę.

NOWOŚĆ – Emulsja do mycia Humitopic Baby

Niezwykle przyjazna dla skóry emulsja myjąca, delikatnie oczyszcza, daje uczucie nawilżenia.

Krem do rąk 75 ml

Zapewnia długotrwałe nawilżenie.

Balsam do ciała 250 ml

Przynosi ukojenie swędzącej skórze.

Szampon do włosów 250 ml

Zmniejsza łuszczenie skóry głowy.

Krem do rąk 30 ml

Zapewnia długotrwałe nawilżenie.

Balsam do ciała 50 ml

Przynosi ukojenie swędzącej skórze.