Alantoina w kosmetykach na AZS. Dlaczego warto jej szukać?

Alantoina w kosmetykach na AZS. Dlaczego warto jej szukać?

Troska o skórę to priorytet dla wielu z nas. Tym bardziej, gdy choruje się na dermatozy takie jak AZS lub cierpi się na suchość skóry. Wtedy prawidłowa pielęgnacja to nie tylko kwestia zachowania pięknej i gładkiej cery, ale przede wszystkim zadbania o jej zdrowie i kondycję. Warto więc z należytą uwagą czytać receptury kosmetyków i wybierać te, które gwarantują skuteczną pielęgnację, a jednocześnie są bezpieczne dla wrażliwej skóry. Czego szukać? Jednym ze składników wartych uwagi jest alantoina: stosunkowo mało znana, ale niezwykle skuteczna substancja.

Alantoina  – co to takiego?

Alantoina jest związkiem chemicznym będącym pochodną mocznika. Ma działanie keratolityczne (złuszczające) i nawilżające, a także wspomaga odnowę naskórka [1]. Jest więc niezwykle pożądana dla zachowania dobrej kondycji skóry.

Alantoina powstaje w wyniku procesów metabolicznych w organizmach większości ssaków, ale nie u ludzi [2]. Na szczęście występuje również w roślinach. Zawierają ją:

  • żywokost lekarski,
  • nawrot lekarski,
  • miodunka plamista,
  • żmijowiec zwyczajny,
  • lukrecja gładka,
  • pszenica,
  • ryż,
  • zielona fasola.

Ekstrakty z tych roślin można stosować w preparatach, które m.in. wspomagają proces regeneracji komórek skóry i gojenia ran [3]. Wykorzystywaną w przemyśle kosmetycznym alantoinę pozyskuje się na drodze syntezy chemicznej. Ma postać białego, krystalicznego proszku [1].

Dlaczego alantoina jest tak pożądanym składnikiem kosmetyków?

Alantoina to substancja charakteryzująca się wieloma korzystnymi właściwościami dla skóry. Jej działanie obejmuje m.in.:

  • nawilżanie,
  • regenerację,
  • złuszczanie,
  • łagodzenie zaczerwienień,
  • zmniejszenie uczucia pieczenia i świądu,
  • właściwości przeciwzapalne.

Przyjrzyjmy się bliżej tym właściwościom. Na pierwszy plan wysuwają się: działanie keratolityczne oraz regenerujące.

W przypadku właściwości keratolitycznych badacze wykazali, że alantoina już w stężeniu zaledwie 0,2% wykazuje działanie porównywalne z 10% roztworem mocznika [1]. Czyli pomaga w złuszczeniu naskórka, a więc doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry w chorobach takich jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry.

A co z działaniem regenerującym? Alantoina stymuluje podziały komórkowe i wspomaga wzrost komórek. Dzięki temu wpływa na odbudowę uszkodzonego naskórka. Naskórek może zostać uszkodzony np. wskutek suchości skóry lub w wyniku procesów zapalnych czy chorób dermatologicznych. Warto dodać, że w przypadku tych chorób zaburzona jest funkcja barierowa, a więc skóra jest bardziej podatna na mikrouszkodzenia. Alantoina wspomaga gojenie ran i regenerację uszkodzonego naskórka, dzięki czemu skóra szybciej wraca do dobrej kondycji. Nie są to zresztą żadne rewelacje: pozytywny wpływ na gojenie ran żywokostu lekarskiego (a więc jednej z roślin zawierających alantoinę) naukowcy zaobserwowali już w latach 30. XX wieku! Kolejne badania potwierdzały zdolność alantoiny do gojenia ran, aż w końcu w 1983 roku udokumentował je także raport FDA (Food and Drug Administration, czyli amerykańska Agencja Żywności i Leków) [1].

Nawilżenie fundamentem pielęgnacji skóry suchej

Ważnym elementem pielęgnacji suchej skóry jest nawilżenie. W przypadku schorzeń takich jak AZS skóra ma tendencje do szybkiego wysychania, co prowadzi do podrażnień, urazów i mikrouszkodzeń. Bariera skórna takich osób jest osłabiona, przez co wilgoć łatwiej opuszcza skórę. Czyli wzrasta parametr znany jako TEWL (z ang. transepidermal water loss) – przeznaskórkowa utrata wody.

Co więc robić? Podstawą jest właściwa pielęgnacja przy użyciu dermokosmetyków nawilżających. Cennym składnikiem takich preparatów okazuje się alantoina. Produkty zawierające ją w swoim składzie doskonale nawilżają skórę oraz wzmacniają jej barierę ochronną, co zmniejsza TEWL. Należy jednak pamiętać, że same kosmetyki to nie wszystko. W terapii suchej skóry ważne są także inne czynniki, np. używanie delikatnych środków myjących o obojętnym pH czy nawet utrzymywanie prawidłowej wilgotności w pomieszczeniu. Więcej o tym, jakie mogą być przyczyny suchości skóry oraz jak sobie z nią radzić dowiesz się z naszego artykułu: Sucha skóra – co może być przyczyną? Jak sobie radzić?

Czy alantoina jest bezpieczna?

W kosmetykach wykorzystuje się alantoinę syntetycznego pochodzenia, a to może budzić obawy o jej bezpieczeństwo. Niepotrzebnie. Badania potwierdzają, że jest to substancja całkowicie bezpieczna, nietoksyczna, niewywołująca niepożądanych efektów i kompatybilna z innymi składnikami kosmetycznymi [3]. FDA zaklasyfikowała alantoinę w stężeniach 0,5‑2% jako substancję o wysokim bezpieczeństwie stosowania [1].

Alantoina w kosmetykach: wszechstronne wsparcie dla każdej skóry

Jedną z najważniejszych zalet alantoiny jest jej wszechstronność. Bez względu na rodzaj skóry czy problemy, z jakimi się borykasz, ta substancja może okazać się kluczowym składnikiem w Twojej pielęgnacji.

Borykasz się z suchą skórą? Alantoina działa niczym nawilżający balsam, zapewniając lepsze nawodnienie i zmniejszając TEWL. Twoja skóra jest skłonna do podrażnień czy zaczerwienień? Jej właściwości łagodzące przywrócą skórze zdrowy wygląd. A może borykasz się ze stanami zapalnymi skóry? Alantoina wspomoże proces regeneracji i odnowy uszkodzonego naskórka.

Co więcej, alantoina to również doskonały sprzymierzeniec w walce z oznakami starzenia się skóry. Zapobiega uwalnianiu reaktywnych form tlenu, które są odpowiedzialne za tzw. stres oksydacyjny. Ma więc działanie antyoksydacyjne, czyli opóźniające procesy starzenia.

Szampon Humitopic – idealny do skóry wrażliwej

W kosmetykach Humitopic wykorzystaliśmy alantoinę w szamponie. Jest to bowiem doskonały składnik preparatów do pielęgnacji skóry głowy i włosów. Ułatwia rozczesywanie oraz poprawia miękkość i elastyczność włosów. Ponadto działa przeciwzapalnie oraz przyspiesza regenerację skóry głowy, a także zmniejsza subiektywne objawy świądu. Sprawdza się więc idealnie w szamponach przeznaczonych dla osób borykających się z łuszczycą czy AZS. Wraz z innymi drogocennymi składnikami, takimi jak np. panthenol czy niacynamid, alantoina tworzy unikatową, skuteczną i bezpieczną recepturę szamponu Humitopic. To prawdziwy ratunek dla skóry głowy i włosów! Sprawdź i przekonaj się sam:

https://sklep.humitopic.pl/pl/p/Szampon-250-ml/13

Bibliografia:

[1] Szymańska, E. (2012). Alantoina–właściwości gojące i przeciwzapalne. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 8(1), 73-77.

[2] Gruber, J., Tang, S. Y., Jenner, A. M., Mudway, I., Blomberg, A., Behndig, A., … & Halliwell, B. (2009). Allantoin in human plasma, serum, and nasal-lining fluids as a biomarker of oxidative stress: avoiding artifacts and establishing real in vivo concentrations. Antioxidants & redox signaling, 11(8), 1767-1776.

[3] Arct, J. i Depta, P. (2016). Alantoina–działanie i wykorzystanie kosmetyczne. Polish Journal of Cosmetology, 19(1), 12-17.

Dołącz do naszej społeczności

Zostaw nam swój adres email, a będziemy wysyłać Ci informacje dotyczące pięlęgnacji skóry przygotowane wspólnie z najlepszymi specjalistami, a także poinformujemy Cię o nowościach i specjalnych ofertach w naszym sklepie.

Poznaj nasze produkty

Seria kosmetyków HUMITOPIC zapewnia kompleksową pielęgnację potrzebną skórze atopowej przez 24h na dobę.

NOWOŚĆ – Balsam do ciała od 1. dnia życia

Ukojenie i regeneracja skóry dziecka, już od 1. dnia życia.

NOWOŚĆ – Emulsja do mycia 3+

Skutecznie i delikatnie usuwa zanieczyszczenia jednocześnie pielęgnując wymagającą skórę.

NOWOŚĆ – Emulsja do mycia Humitopic Baby

Niezwykle przyjazna dla skóry emulsja myjąca, delikatnie oczyszcza, daje uczucie nawilżenia.

Krem do rąk 75 ml

Zapewnia długotrwałe nawilżenie.

Balsam do ciała 250 ml

Przynosi ukojenie swędzącej skórze.

Szampon do włosów 250 ml

Zmniejsza łuszczenie skóry głowy.

Krem do rąk 30 ml

Zapewnia długotrwałe nawilżenie.

Balsam do ciała 50 ml

Przynosi ukojenie swędzącej skórze.